Lampy stojące do salonu

Lampy stojące świetnie uzupełniają działanie lampy sufitowej. Sprawdzają się jako wyposażenie salonu, w którym umilą czas domownikom oraz pomogą w wykonywaniu różnych czynności. Możesz korzystać z lampy stojącej w trakcie czytania książki, oglądania telewizji, przyjmowania gości oraz w wielu innych sytuacjach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria zakupowe oraz podpowiadamy jaki rodzaj lampy stojącej warto wybrać do salonu, by przyjemnie dopełnić jego aranżacji oraz uczynić to pomieszczenie jeszcze bardziej komfortowym. 

Lampy stojące – wytrzymałe i praktyczne 

Lampę stojącą najczęściej dobieramy jako jeden z ostatnich elementów umeblowania. Gdy pomieszczenie jest już przygotowane, pomalowane i znalazły się w nim niemal wszystkie sprzęty, wówczas pora na wybór lampy. Rozpocząć warto od wyznaczenia miejsca, w którym się pojawi. Warto postawić ją koło siedzisk, miejsc, w których planujesz spędzać czas wolny, a także w słabo oświetlonych częściach pomieszczenia. Wnęki, miejsca ogrodzone oraz osłonięte – w nich również może pojawić się lampa stojąca. 

Większość lamp stojących posiada obudowę, na którą składa się trzonek lub nóżki oraz klosz. Niekiedy też lampa ulokowana jest na podstawie, która stabilizuje jej ułożenie oraz przeciwdziała przewróceniu. W trakcie wyboru polecamy zwrócić uwagę na poziom stabilności danej lampy oraz sztywność jej nóżek. Praktycznym wyborem mogą okazać się lampy z trzema nóżkami, bądź też modele z bardziej rozbudowaną obudową, na przykład w formie podłużnej tuby. Lampy takie są statyczne i dobrze reagują na wstrząsy. 

Lampa klasyczna czy nowoczesna? 

Wśród lamp stojących znajdziesz modele z kloszami oraz lampy pozbawione klosza, o bardziej minimalistycznym wykończeniu. Obie grupy produktów mają swoich zwolenników oraz amatorów. Warto przyjrzeć im się dokładnie oraz porównać możliwie jak najwięcej produktów, by mieć pewność, że sięgasz po właściwy model. 

Lampy z kloszami są chętniej wybierane do pomieszczeń urządzonych w stylu eleganckim i klasycznym. Szczególnie dobrze wypadają klosze stylizowane na barokowe, które pozwalają wprowadzić nieco luksusu i przepychu do danego salonu. Warto też zwrócić uwagę na bardziej stonowane klosze, o prostej bryle i gładkim wykończeniu. Sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w stylu boho, marynistycznym oraz angielskim. 

Lampy bez klosza tworzą również rozbudowaną grupę produktów. Znajdziesz w niej lampy o prostej konstrukcji, imitującej kształt reflektorów. Ich zaletą, poza wysoce estetycznym poziomem wykonania, jest możliwość swobodnego regulowania kąta i kierunku padania światła. Popularne są też lampy z minimalistyczną, owalną oprawką, pozbawioną jakichkolwiek dodatków lub zdobień.

Lampy designerskie, minimalistyczne i industrialne 

Dla bardziej wysmakowanych aranżatorów, stawiających na eksperymentowanie i nowoczesność, polecamy lampy stojące o oryginalnych kształtach. Szczególnie warto rozważyć zakup lampy stojącej, wykonanej z cienkich chromowanych drążków, wygiętych do postaci łagodnego łuku. Ich minimalistyczna i wysoce wysmakowana forma dobrze sprawdzi się w rozmaitych aranżacjach, w tym także w salonach loftowych. 

Warto też wspomnieć o lampach industrialnych z ażurowymi lub belkowymi kloszami. Lampy takie często łączą elementy metalowe oraz drewniane, a ich klosz może być wykonany z delikatnie perforowanej siateczki. Warto rozważyć zakup lamp z dużymi, odsłoniętymi gniazdami, w których można umieścić żarówkę stylizowaną na klasyczną, edisonowską.