Europalety

Europalety to jeden z najwygodniejszych i najprostszych sposobów na magazynowanie i transport towarów – uniwersalny rozmiar palet pozwala między innymi na zwiększenie przestrzeni ładunkowej oraz usprawnienie pracy wózków widłowych.

Charakterystyka i zastosowanie europalet

Europaleta to rodzaj drewnianej platformy, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, umożliwiającą przewożenie ładunku o wadze do 1500 kg. Deski z, których wykonuje się europalety poddaje się specjalistycznej obróbce fitosanitarnej, która zabezpiecza drewno przed szkodliwym działaniem wilgoci, a także przed atakiem różnego rodzaju szkodników. Europalety stosuje się w rozmaitych gałęziach przemysłu – wysoka wytrzymałość palet sprawdzi się między innymi w branży spożywczej, motoryzacyjnej czy odzieżowej.

Renomowany producent europalet powinien zadbać o to, by spełniały one wszystkie obowiązujące wytyczne. Standardowy wymiar palety wynosi 1200 x 800 mm i jest on dostosowany do uniwersalnej powierzchni ładunkowej samochodów ciężarowych oraz kontenerów morskich. Warto pamiętać o tym, że towarowy znak jakości mogą otrzymać wyłącznie producenci stosujący się do aktualnych norm europejskich, produkujący palety najwyższej jakości, o ujednoliconych i standardowych wymiarach.

Waga i wysokość europalety

Producent europalet powinien zadbać nie tylko o to, by posiadała ona określoną długość i szerokość – niezwykle ważną kwestią okażę się także zachowanie odpowiedniej wagi i wysokości europalety, mających ogromny wpływ na usprawnienie procesów logistycznych. Wysokość europalety dyktowana jest obowiązującymi normatywami i wynosi 144 mm – wymiar ten pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej, znacznie ułatwia również transport wózkami widłowymi.

Maksymalna waga palety to kolejna kwestia, na którą powinni zwrócić uwagę producenci europalet. Według obowiązujących zapisów waga europalety powinna wynosić 25 kg – masa własna w wysokości 25 kg pozwala na zachowanie ładowności do 1500 kg, przyczynia się także do utrzymania stałego poziomu nośności statycznej, która w tym przypadku może sięgać nawet 4000 kg. Poza tym masa własna palety jest w stanie wytrzymać także obciążenia dynamiczne sięgające 1000 kg.

Warto pamiętać także o tym, że waga europalety ma ogromny wpływ na maksymalną ładowność danego środka transportu – maksymalne załadowanie paletami samochodu ciężarowego może zmniejszyć ładowność naczep nawet o kilkaset kilogramów.