Na jaki kolor pomalować sufit?

Sufit to taka specyficzna „ściana”, której kolor ma wpływ na sposób postrzegania wnętrza przez wszystkich korzystających i odwiedzających, ale przy planowaniu szczegółów remontu często się o niej zapomina. Warto zmienić sposób myślenia, bo dzięki wyposażeniu sufitu w odpowiednią barwę można bardzo pozytywnie wpłynąć na wygląd każdego wnętrza. Przeważnie chodzi o optyczne powiększenie czy zmniejszenie wnętrza, rozjaśnienie go lub przeciwnie – przyciemnienie. Masz do wyboru dużo kolorów i wbrew tradycji wcale nie musisz do pomalowania sufitu używać nieśmiertelnej białej farby.

Jeśli jednak biel…

Klasyka dla wielu osób ma duże znaczenie, stąd jeśli naprawdę chcesz pomalować sufit na biało, nie będzie to złym pomysłem. Biały sufit będzie wpływał pozytywnie na całokształt doświetlenia wnętrza, więc jest wręcz koniecznym wyborem do małych, zacienionych pomieszczeń (bez okna lub z jednym oknem od północnej strony). We wnętrzach dobrze oświetlonych przez słońce sprawi bardzo pozytywne wrażenie, ale tam możesz sobie pozwolić na zastosowanie niemalże dowolnej barwy.

Kiedy biały będzie złym wyborem: w pomieszczeniach wysokich – zdarzają się głównie w starym budownictwie, problem dotyczyć może też wnętrz „odzyskanych” z użytku przemysłowego i przerobionych na mieszkania. Biały sufit jeszcze odsunie optycznie sufit od podłogi i wywoła bardzo niekorzystne, nieprzytulne wrażenie. Biały jest również niezbyt korzystny jeśli podoba ci się moda na połyskujące farby. Zyskasz powierzchnię błyszczącą jak lustro, mocno odbijającą światło, więc możesz nie czuć się dobrze w tak pomalowanym wnętrzu.

Na jaki kolor pomalować sufit?Cytrusowy sufit

W tym sezonie można zaobserwować modę na sufit w cytrusowych kolorach. Żółty, pomarańczowy, mieszany będzie pasował świetnie do nowoczesnych wnętrz. Często łączony jest z równie intensywnymi barwami ścian. Na taki sposób koloryzacji pomieszczenia możesz się zdecydować w dowolnym momencie, na przykład gdy stale odczuwasz brak energii. Jeśli kontakt z tak żywymi barwami będzie dla ciebie lub dla innych użytkowników zbyt męczący, pomóc może wdrożenie do wnętrza bieli. Nie maluj na biało sufitu, ale jedną ścianę. Pozwoli to odpocząć oczom i stworzy estetyczną kompozycję.

Piękne pastele

Masz możliwość pomalować sufit na dowolny pastelowy kolor. Wybierz taką barwę, jaką lubisz i połącz ją ze ścianami w nieco ciemniejszym odcieniu. Jeśli pomieszczenie wyda ci się zbyt przygnębiające, możesz wykorzystać podpowiedź z powyższego punktu, czyli jedną ścianę pozostawić białą lub, ewentualnie, dużo, dużo jaśniejszą niż pozostałe.

Kolory tęczy

Jak eksperymentować, to na całego – wiele kolorów na suficie możesz wykorzystać zwłaszcza wtedy, gdy wyposażyłeś swoje mieszkanie w bardzo ostatnio modny sufit podwieszany. Odpowiednie nasycenie barw pomoże ci uzyskać efekt przestronności, wielowymiarowości i zmieni małe wnętrze w pokój otwarty do góry. To doskonały sposób na optyczne podniesienie zbyt niskiego sufitu, więc będzie dobry do wykorzystania chociażby w pokojach urządzonych na poddaszu.