Biała duńska lampa podłogowa

Lampy stojące to bardzo częsty wybór do salonu. Jednak modele na długich wysięgnikach coraz chętniej wybierane są także do jadalni, gdzie stanowią nietypowe oświetlenie stołu. Co jednak ważne, opisywane produkty nie są nigdy podstawowym źródłem światła. Ich rola to funkcjonalne oświetlenie dodatkowe, które ma doświetlić wybrane strefy.

Gdzie kupić lampy stojące?

Lampy podłogowe do pokoju dziecka czy salonu można kupić w niemal każdym sklepie z oświetleniem. Ważniejszym pytaniem od: gdzie, jest więc: jakie modele kupić? By dokonać odpowiedniego wyboru warto odpowiedzieć na kilka pytań. Pierwsze z nich dotyczy stylu. Zupełnie inne wymagania należy stawiać, gdy interesuje Cię lampa w stylu glamour, a inne gdy interesują Cię modele maksymalnie nowoczesne lub lampy stojące loftowe.

Szeroką ofertę posiada renomowany dystrybutor oświetlenia Nordlux, a jego produkty znajdziesz w sklepie firmowym ardant.pl, który sprowadza te piękne lampy z całego świata, a głównie ze Skandynawii.

Do czego będzie służyć podłogowa lampa stojąca?

Najczęstsze funkcje to lampy do czytania czy oświetlenie dodatkowe podczas oglądania telewizji. W pierwszym przypadku dobrze, by model miał regulowane ramię i duży abażur kierujący światło ku dołowi, zaś w drugim – klosze mogą być mniejsze, zaś żarówka świecić do góry. Lampy stojące mogą mieć też ściemniacz lub dwa niezależnie włączane źródła światła.

Ile lampa podłogowa powinna mieć źródeł światła?

Nowoczesne lampy podłogowe mają najczęściej jedną żarówkę. Jeśli jednak chcesz, by oświetlenie mogło pełnić kilka różnych funkcji, wtedy warto wybrać egzemplarze wyposażone w dwa lub więcej źródeł światła, na przykład lampa Zuma Line Zodiac czy Candellux Luxor. Najlepiej, jeśli w tym wypadku żarówki włączają się osobno, a samo źródło światła jest ruchome, dzięki czemu łatwo skierujesz je w precyzyjnie wybrany punkt.

Jakie są najlepsze materiały na podłogowe lampy stojące?

Tworzywo, z którego wykonane są poszczególne produkty, wpływa na ich funkcjonalność, trwałość i estetykę. Katalogi oświetlenia najczęściej oferują lampy metalowe, szklane, drewniane i z tworzywa sztucznego. Sam abażur do lampy stojącej to najczęściej tkanina lub lekki metal, niekiedy też wytrzymałe tworzywo sztuczne.

Lampy stojące na trójnogu – oświetlenie designerskie

Oświetlenie powinno być nie tylko praktyczne. Coraz więcej osób chce, by było ono także oryginalne, mocno podkreślające wyjątkowy charakter wnętrza. W takiej sytuacji na pomoc przychodzą lampy na trójnogu. Czym się one wyróżniają? Przede wszystkim są to zawsze modele stojące. Zamiast jednej prostej podstawy mają one trzy nogi, które mogą być złączone ze sobą na dwa sposoby. Niekiedy nogi, jakie ma podstawa, stykają się ze sobą w górnej części, schodząc się pod kątem ostrym. Wtedy w połowie ich wysokości umieszczana jest mała, praktyczna półeczka. Drugie rozwiązanie to nogi skrzyżowane ze sobą w połowie wysokości stelaża.

Lampa na trójnogu – rodzaje

Kolejny podział dotyczy miejsc, do których są przeznaczane. Trójnóg będzie zazwyczaj dość wysoki i wyposażony w duży klosz. Przyda się podczas czytania czy po prostu jako nastrojowe oświetlenie salonu, a nawet sypialni. Przy niej dzieci mogą się bawić również w swoich pokojach. W sypialni trójnóg może służyć jako oświetlenie nocne przy łóżku lub jako praktyczna lampka ustawiana w pustym rogu salonu.

A co, jeśli chodzi o materiały? Niekiedy spotkamy modele, w których nóżki są wykonane z lekkiego metalu. Plusem takiego rozwiązania jest to, że ich wysokość bywa regulowana. Jednak dużo stabilniejszy i dużo bardziej popularny jest trójnóg drewniany. W zależności od potrzeb, drewno może być tu jasne (np. sosnowe) lub zdecydowanie ciemne (np. wenge).