malarz

Jeżeli planujesz generalny remont mieszkania lub chcesz jedynie szybko odświeżyć wnętrza, musisz posiadać podstawową wiedzę na temat farb malarskich. Jeżeli nie masz pojęcia, po którą farbę sięgnąć podczas prac wykończeniowych, przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się, jaka farba jest najlepsza do malowania ścian i sufitów.

Jakie farby do malowania wnętrz wybieramy najczęściej?

Malowanie ścian i sufitów to ostatni etap prac remontowych, jednak zanim sięgniesz po farbę, wybierz preparat gruntujący. Grunt stosuje się na powierzchnię ścian celem poprawy jej chłonności i przyczepności. Dzięki gruntowaniu otrzymasz efekt ujednoliconej faktury podłoża, ściany i sufity zostaną utwardzone, w ten sposób zmniejszysz zużycie farby nawierzchniowej. Po upływie doby od zagruntowania powierzchni możesz przystąpić do malowania. Wśród farb, po które możesz sięgnąć, warto wyróżnić:

  • farby akrylowe,
  • farby lateksowe,
  • farby emulsyjne,
  • farby ceramiczne,
  • farby kredowe,
  • farby poliuretanowe.

Farba lateksowa i akrylowa – różnice

Wierzchnie powłoki malarskie pokrywa się farbami wodorozcieńczalnymi, spośród których do najpopularniejszych środków malarskich należą farby akrylowe oraz farby lateksowe. To prawdziwe królowe w remontowym świecie, które pozbawione są drażniącego zapachu rozpuszczalnika, jednak charakteryzują się inną odpornością na ścieranie i działanie wilgoci. Czym różni się farba lateksowa od akrylowej napisano na https://alces.pl, gdzie znajdziesz dokładny opis każdego z tych produktów, z uwzględnieniem ich zastosowania na konkretnych powierzchniach.

Różnice w składzie sprawiają, że farba lateksowa uznawana jest za substancję bardziej wytrzymałą, odporną na pękanie i łuszczenie niż farba akrylowa. To farba do malowania, która charakteryzuje się wysokim stopniem krycia, dlatego jeżeli chcesz zamalować intensywny dotychczasowy kolor ścian, sięgnij po farbę lateksową.

Czym kierować się w wyborze farby malarskiej do ścian?

Wybierając farbę do malowania ścian, pamiętaj zawsze o funkcji użytkowej pomieszczenia, w którym ją zastosujesz. Do pomalowania ścian w pokojach, salonie, sypialni wykorzystaj farbę emulsyjną, która doskonale maskuje nierówności i przepuszcza powietrze, dzięki czemu unikniesz zawilgocenia pomieszczeń. Farba emulsyjna do ścian ma bardzo dobre właściwości kryjące, jest wydajna, a pomalowane nią powierzchnie stają się odporne na uszkodzenia mechaniczne. W pokoju dziecięcym zastosuj zmywalną farbę akrylową, zwróć baczną uwagę na to, by na etykiecie znalazł się znak Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

W kuchni i łazience ściany pomaluj farbą lateksową, którą możesz zmywać na mokro.

Jaka farba do malowania sufitów?

Farba sufitowa powinna charakteryzować się szybkim schnięciem i wysoką lepkością, która zapobiega kapaniu środka z wałka. Tutaj również trafionym pomysłem okażą się farby akrylowe i lateksowe. Jeżeli wybierzesz farbę do malowania sufitów z połyskiem, uwypuklisz wszelkie nierówności powierzchni, ewentualne rysy i pęknięcia. Dlatego sięgaj po farby sufitowe matowe, które absorbują światło i kryją wszelkie nierówności.