Pellet drzewny – ekologiczny i ekonomiczny

0
1466

Ogrzewanie pomieszczeń to temat niezwykle istotny i dość skomplikowany. Dotyczy to zarówno pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, fabrycznych jak i innych. W każdym przypadku – wykorzystywane przez nas paliwo opałowe powinno być nie tylko korzystne finansowo, ale także ekologiczne.

Pellet drzewny – najważniejsze informacje

Od sposobu wytwarzania energii cieplnej zależy kondycja naszego środowiska zarówno w skali globalnej, jak i regionalnej. Z tych powodów, coraz więcej osób poszukuje alternatywnych względem tradycyjnych sposobów wytwarzania ciepła. Do takich należy między innymi stosowanie pelletu drzewnego – paliwa opałowego powstałego ze sprasowanej biomasy – a dokładnie z trocin drzewnych.

Pellet ma formę stosunkowo drobnego granulatu, który powstaje w wyniku oddziaływania wysokiego ciśnienia. Pod jego wpływem, elementy biomasy przylegają ściśle do siebie, tworząc nieduże wałeczki, zazwyczaj długie na 2-3 centymetry oraz szerokie na 8 milimetrów. Co niezwykle ważne – pellet przeznaczony do wytwarzania energii cieplnej nie zawiera w swoim składzie żadnych substancji zlepiających, które miałyby utrzymywać granulat w stałej formie. Jest o tyle istotne, że dzięki temu pellet nie wytwarza niebezpiecznych dla zdrowia i szkodliwych dla środowiska substancji.

Główne parametry i cechy pelletu

Pellet to paliwo opałowe posiadające swoich wiernych „fanów”. Wiele osób uważa je za niezwykle skuteczne w wytwarzaniu ciepła, zwłaszcza po uwzględnieniu relatywnie niskich kosztów zakupu.

Głównym parametrem określającym przydatność danego paliwa jest jego wartość opałowa. W przypadku pelletu, wynosi ona zazwyczaj od 15 do nawet 18 MJ/kg. Poszczególne rodzaje pelletu mogą różnić się tym parametrem i tym samym nadawać się do zastosowania w ogrzewaniu gospodarstw domowych lub dużych budynków – na przykład fabryk.

Co równie ważne, plellet jest paliwem łatwym w użytkowaniu. Dzięki jego sypkiej konsystencji, nadaje się do stosowania w kotłach z automatycznym podajnikiem. W rezultacie – zaopatrywanie kotła w paliwo przestaje być uciążliwym obowiązkiem, gdyż z łatwością wykonuje go za nas maszyna.

Pellet drzewny stanowi dziś jedną z głównych konkurencji względem ekogroszku – innej formy paliwa cieplnego, również uważanego za ekologiczne.

Zakup pelletu – na co zwrócić uwagę

W pellet możesz zaopatrzyć się zarówno w stacjonarnych składach opałów, jak i u dostawców paliw działających w internecie. Najczęściej, kupowany jest pellet workowany, dość wygodny w transporcie oraz składowaniu. Jeden worek zawiera zazwyczaj 15 kilogramów surowca.

Warto podkreślić, że wielu dostawców paliw opałowych nie działa w sposób do końca uczciwy. Z tego powodu, na rynku znajdziemy wiele przykładów pelletu, który jest zanieczyszczony, lub produkowany jest z użyciem szkodliwych dodatków. Do takich należą najróżniejszego rodzaju lepiszcza, mające zagwarantować jego stałą konsystencję. Ponadto, w „podrabianym pellecie” znaleźć się może piasek, który stosuje się w celu zwiększenia jego objętości i wagi.

Aby „nie dać się zrobić w konia” nieuczciwym dostawcom, polecamy poddać pellet krótkiemu testowi. W tym celu należy przyjrzeć się dokładnie jego podstawowym parametrom – takim jak kolor i rozmiar. Granulki prawdziwego pelletu powinny się odznaczać jednolitą barwą i zbliżonym do siebie rozmiarem. Ponadto, pellet podrabiany wydziela nieco odmienną woń – zamiast zapachu sprasowanych trocin lub drewna, możemy poczuć zapach substancji sztucznych i chemikaliów.