Jak urządzić nowoczesny i praktyczny salon ?

Salon najważniejsze miejsce w naszych domach, przeważnie mamy jakąś wizje, jak będzie on wyglądał po aranżacji. Zazwyczaj mężczyźni widzą duży telewizor w centralnej części oraz dobrze rozlokowane nagłośnienie i dopiero resztę „zbędnych” mebli. Kobiety z drugiej strony wodzą myślami nad wystawnymi przyjęciami w modnie urządzonym salonie przy niebanalnym stole z design’erskimi dodatkami. Takie wyobrażenia są bardzo słuszne, a my postaramy się pomóc w urządzeniu salonu który pogodzi obie wizje i te z Marsa i te z Wenus. Praktyczny salon nie musi być nudny!

Podstrefy przyjemności

Jeżeli urządzamy salon w domku jednorodzinnym, zapewne dysponujemy większą przestrzenią niż osoby urządzające salon w mieszkaniach czy nawet loftach. W takim przypadku dobrze jest stworzyć podstrefy, które będą składać się na całość pomieszczenia. Któż by nie chciał usiąść z książką przy kominku popijając ciepłą czekoladę w zimowe wieczory czy też racząc się lampką merlot’a nad pełnym namiętności romansem ? Entuzjazm pewnie opadnie jeżeli druga osoba w tym samym czasie planuje urządzić sale kina domowego w salonie, a blask kominka będzie odbijał się dokładnie w samym środku ekranu. Oczywiście w mniejszych pomieszczeniach trzeba iść na kompromis, ale starajmy się aby praktyczny aspekt nie oznaczał rezygnacji z tego „czegoś” co będzie wywoływać uśmiech na twarzy na myśl o powrocie do domu.

Odważnie, nowocześnie, szykownie

W praktycznym salonie musi znaleźć się mebel który pomieści naszą kolekcje multimedialnego zaplecza, odtwarzaczy BD/DVD, konsol, gier, filmów, kontrolerów oraz pilotów. Najłatwiej jest w tym celu rozważyć zakup komody RTV. Dostępnych jest wiele wariantów i rozmiarów, a jeżeli możemy pozwolić sobie na odważne aranżacje, polecam wybór małej komody z wbudowanymi uchwytami na płyty i organizerami na inne rzeczy. Taką szafkę nietypowo umieścić możemy przy kanapie, a w zamykanej części umieścić wszystkie sprzęty. Pod parkietem z panelami lub wykładziną poprowadzimy wszystkie kable do naszego odbiornika, a wymianę płyty z filmem czy muzyką, będziemy mogli wykonać nie ruszając się z kanapy. Do tego zestaw inteligentnych żarówek sterowanych na pilota lub przy pomocy aplikacji, a osiągnięcie odpowiedniego nastroju będzie łatwe jak odczytanie SMS’a. Takie żarówki pozwalają podświetlić pomieszczenie na rożne kolory, a w razie potrzeby włączyć białe lub cieplejsze żółtawe światło jak w zwykłej żarówce. Fajnym pomysłem jest też użycie taśmy LED-owej dookoła pokoju lub za telewizorem na wzór „ambient light”, który będzie tworzył elegancki efekt optyczny, a poza tym oszczędzi nasze oczy.  W przypadku kiedy mamy kominek w centralnym miejscu możemy rozważyć obrót kanapy w inną stronę i wysuwany z sufitu ekran dla projektora umieszczonego pod sufitem. Nie powinniśmy umieszczać telewizorów na kominkach lub nad nimi na ścianie, ciepło nie będzie służyć naszej elektronice, a oglądanie telewizji z głową skierowaną permanentnie ku górze szybko okaże się męczące.

Przytulnie, domowo, elegancko

W zależności od układu poza pomieszczeniem wszystkich niezbędnych elementów takich jak kanapy czy stołu, szukamy miejsc w których znajdziemy swój przyjazny kąt. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się miejsca siedzące zamiast parapetu przy dużych oknach. Przy takim stanowisku możemy umieścić półki na książki wiszące ciesząc się dobrą lekturą przy dziennym świetle co jest bardzo korzystne dla naszych oczu. Jest to też dobre wykorzystanie miejsca, które wzbogaci nasz salon o bardzo przytulne miejsce. Fotel przy kominku z małym stolikiem i półkami też będzie miłym miejscem na odpoczynek z książką.

Cyfrowo i analogowo

Niezależnie czy jesteśmy fanami najnowszych nowinek technicznych czy też szukamy spokojnego miejsca do poczytania książki lub rozwiązania krzyżówki z długopisem w dłoni, możemy stworzyć pomieszczenie które połączy oba światy nie wykluczając obu tych aspektów. Przy wystarczającej przestrzeni możemy stworzyć na w poły suwerenne przestrzenie, a w mniejszych pomieszczeniach połączyć kilka funkcjonalności w jedną. Nie obawiajmy się puszczać wodzy fantazji przy tworzeniu nowoczesnych wnętrz z praktycznym aspektem godzącym wiele funkcjonalności.

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem meblowym Furnix.pl