Jak odnowić boazerię?

Pokrywanie ścian boazerią stało się modne już kilkanaście lat temu i w dalszym ciągu jest popularnym sposobem upiększania mieszkania. Najczęściej praktykuje się boazerię drewnianą, która wygląda wyjątkowo efektownie, albo ozdobne elementy z korka lub PCV stosowane z podobną funkcjonalnością. Ponieważ dekoracja taka jest dość rzucająca się w oczy, czasami może zajść konieczność jej wymiany z przyczyn estetycznych, czasem też dokonuje się renowacji w związku ze znacznym zniszczeniem się powierzchni. Wymiana i renowacja jak najbardziej możliwe są we własnym zakresie.

Pomysł na boazerię

Jeśli planujesz odnowić boazerię, wymyśl najpierw, jak powinno wyglądać twoje wnętrze już po renowacji. Typowa boazeria nie jest elementem dekoracyjnym polecanym przez dekoratorów wnętrz, stąd o wiele bardziej cenne będą wszelkie modyfikacje zmieniające ją w nowoczesny dodatek. Najważniejszą zaletą posiadania takiej dekoracji na ścianie jest to, że jeśli wykonana będzie z drewna, zapewni kontakt z tym surowcem (wyjątkowo cenne dla miłośników naturalnych rozwiązań) oraz zabezpieczy ścianę przed zanieczyszczeniami. Przemyśl, w jaki sposób chcesz odmienić swoją boazerię. Obecnie modny jest np. styl skandynawski. Jeśli podobają ci się wnętrza w tym stylu, pomaluj boazerię na oczekiwany kolor – biały, zainwestuj w klimatyczne dodatki, wymień lub odnów meble.

Jak odnowić boazerię?Odnawianie boazerii. Jak zrobić to szybko?

Nie musisz wzywać ekipy fachowców, poradzisz sobie sam. Zaopatrz się w świetnej jakości farby kredowe – są niedrogie, a zapewniają bardzo atrakcyjny efekt – lub lakier, który wystarczy w przypadku ładnej powierzchni drewna. Przeważnie boazeria nie jest tak zniszczona, żeby trzeba było całkiem się jej pozbyć (oznaczałoby to zwykły remont, a to znacznie bardziej kosztowna sprawa). Wystarczy skupić się na odnowieniu zewnętrznej części. Zaopatrz się w materiały takie jak:

– czystą ściereczkę

– papier lub gąbkę ścierną

– pędzel lub wałek do malowania

– produkt, którym pomalujesz boazerię – farbę, lakierobejcę, lakier itd.

Krok po kroku

Dzięki posiadanym materiałom możesz już przystąpić do renowacji. Pierwszą czynnością musi być przygotowanie powierzchni, dzięki czemu farba lub lakier nie będą odstawać lub źle kryć. Wykonasz to za pomocą gąbki ściernej lub papieru, dokładnie szlifując wszelkie załamania boazerii. Gdy skończysz, zajmij się dokładnym oczyszczeniem powierzchni z pyłu i pozostałości pokrycia – użyj do tego ściereczki namoczonej w wodzie bez detergentu.

Zostaw boazerię na chwilę i gdy wyschnie, możesz już przejść do jej malowania. Do pokrycia farbą części blisko podłogi oraz wszelkich załamań czy listew najlepszy będzie pędzel, natomiast główną część powierzchni możesz malować wałkiem. Identycznie postępuj z bejcą lub lakierem. W przypadku materiałów kryjących masz możliwość wpłynięcia na ostateczny efekt poprzez zastosowanie kilku warstw farby. Dzięki nałożeniu jej kilkakrotnie zyskasz bardziej błyszczącą i trwalszą powierzchnię, którą bez problemu da się czyścić z kurzu i zabrudzeń zwykłą ściereczką.