Osłony balkonowe – bambus, tkanina, trzcina, szkło

Gdy nadchodzi wiosna, ludzie coraz chętniej opuszczają wnętrza mieszkań, chcąc spędzić trochę czasu wśród budzącej się do życia przyrody. Podejmują różne zajęcia jak spacery lub uprawianie sportu. Jeśli chcą odpocząć – robią to też na zewnątrz, na przykład na balkonie. Wypoczynek na balkonie jest typowy dla osób mieszkających w mniejszych i większych miastach, w zabudowie pozbawionej własnych podwórek i ogrodów. Jedynym miejscem umożliwiającym swobodny relaks blisko natury jest właśnie balkon. W zależności od jego rozmiarów można tam np. zjeść śniadanie czy podwieczorek, posiedzieć na fotelu z książką lub poleżeć na leżaku, dbając o swoją opaleniznę. Żeby przy tych czynnościach zapewnić sobie pewną prywatność, należy rozważyć zakup osłony balkonowej. Te przydatne rozwiązania produkowane są najczęściej z materiałów takich jak tkaniny, bambus lub trzcina, a także szkło. Dzięki nim można nieco odgrodzić się od sąsiadów i ich ciekawskiego wzroku.

Dobre i trwałe nowoczesne osłony balkonowe

Osłony balkonowe – bambus, tkanina, trzcina, szkłoNowoczesne balkony nie wyglądają już kiczowato i biednie dzięki temu, że znacznie poprawiła się jakość dostępnych osłon. Jeśli zależy Wam na posiadaniu atrakcyjnego, stylowego balkonu i cenicie sobie minimalizm, doskonałym materiałem na osłonę będzie szkło. Wykorzystując właściwości szkła, można nie tylko zabudować część dolną balkonu, ale praktycznie całą dostępną przestrzeń wraz ze stworzeniem zadaszenia. W ten sposób jednak tracimy bezpośredni kontakt z naturą i ze świeżym powietrzem. Inny pomysł to wykorzystanie PCV, na przykład technorattanu lub bambusa PCV. Syntetyczne tkaniny wyglądają prawie jak naturalne, są bardzo wytrzymałe i łatwo jest je samodzielnie zamontować. Występują w bardzo różnych kolorach i są identyczne od wewnątrz i zewnątrz. Wśród różnych dostępnych modeli można znaleźć nawet żywopłot PCV, imitujący prawdziwy, a przy tym lekki i gustowny. Dzięki dużym możliwościom PCV mieszkańcy bloków decydują się często na osłony z wizualizacją – osłona może udawać mur, ścianę z roślinności itd.

Osłony bliżej natury

Bez większych problemów można stworzyć na balkonie osłonę drewnianą lub wykonana z innego naturalnego materiału, np. bambusa lub wikliny. Każdy z tego typu wyborów będzie jednak nieco mniej trwały i mniej ścisły, dlatego też liczyć się należy ze szczelinami i sporą sprężystością. Matę stanowiącą osłonę można wykonać nawet z wrzosu i paproci – takie rozwiązanie na pewno docenią miłośnicy nietypowych i oryginalnych pomysłów. Zakup osłony z naturalnego materiału powinien poprzedzić fachowy montaż. Można to zrobić samemu lub z ekipą,  zależnie od posiadanych umiejętności. Przeważnie do montażu używa się np. drutów miedzianych i specjalnych uchwytów. Większość naturalnych osłon jest bardzo lekka, natomiast najbardziej skomplikowanym sposobem montowania wyróżniają się obudowy drewniane. Robi się je z wielu elementów – pociętego na foremne deseczki drewna, które po zamontowaniu są dodatkowo zabezpieczane i impregnowane. Deseczki tworzące obudowę gwarantują najmniej ewentualnych szczelin, które mogłoby doprowadzać do zakłócania prywatności właścicieli balkonu.