Drewno zawsze w modzie

Moda na drewniane ozdoby nigdy nie przemija. Dlaczego? W czym tkwi ich sekret? Drewniane ozdoby są bardzo estetyczne i, dobrze dopasowane, pasują do niemal każdego wnętrza. Na dodatek posiadają coraz częściej wymaganą cechę. Są ekologiczne. Dbanie o środowisko jest powinnością nas wszystkich. Tak więc wykorzystując drewniane ozdoby w miejsce np. plastikowych, można połączyć stylowość z dbałością o środowisko.

Dobrze, ale jak wybrać odpowiednią ozdobę? Przecież jest ich tak wiele. Różnej wielkości, różnego koloru, w różnych stylach. Nawet samych rodzajów jest wiele! Punktem wyjścia przy tych rozważaniach powinno być to, co nas interesuje. Czy chcemy połączyć funkcje estetyczną z funkcją użytkową? Dodać charakteru mieszkaniu, równocześnie wskazując na to, że wcale nie jest się typem domatora? Podkreślić znaczenie hobby w swoim życiu? A może tylko w stylowy sposób zapełnić pustą przestrzeń?

Zdecydowanie najlepszym wyjściem dla osób lubiących łączyć pragmatykę ze stylowością będzie drewniany zegar na ścianę. Czas przecież płynie nieubłaganie. Zwłaszcza w świecie gdzie co chwilę się gdzieś spieszymy – wtedy też co chwilę zerkamy na zegarek.

Masz dość patrzenia w ekrany? Ekran laptopa podczas pracy lub lekcji, ekran komórki podczas kontaktowania się z przyjaciółmi i rodziną, ekran telewizora podczas chwili relaksu… Nawet w kuchni czają się na nas ekrany – na lodówkach, mikrofalach, kuchenkach czy zmywarkach. Z każdej strony jesteśmy nimi otoczeni. Nasze oczy prawie wcale nie zaznają wytchnienia. Może więc zamiast zegara z kolejnym ekranem, lepiej zainwestować w zegar analogowy? Drewniany zegar idealnie spełni tę funkcję. Może być w klasycznej formie – okrągła tarcza z dużymi cyframi albo bardziej spersonalizowany. Dla miłośników kawy dobrym wyborem może być zegar w kształcie filiżanki. Żaden gość nie będzie miał wątpliwości, jaki jest ulubiony napój gospodarza. Do pokoju dziecka dobrze wpasuje się zegar z motywem rycerzy lub pikselowymi mieczami. Miłośnik kotów, na pewno będzie zadowolony z zegara, na którym kot łapie harcujące myszy. Dla osób, którym tylko muzyka w głowie, idealny będzie taki z wyciętymi nutami. Przecież zegary nie muszą być nudne. Mogą mówić o swoich właścicielach więcej niż niejedno słowo.

Lubisz podróżować, a w domu właściwie jesteś niemal gościem? Gdy nie jesteś w trasie, czujesz się nieswojo i wspominasz dawne wyprawy? Wracając z jednej podróży, od razu zaczynasz planować kolejną? Twój ulubiony kwiat to róża wiatrów? Chcesz, by Twoje mieszkanie wyrażało, jak bardzo kochasz podróże?

Dla osób, które czują się obywatelami świata i nie potrafią długo siedzieć w jednym miejscu, ostatni czas nie jest zbyt łaskawy. Podróżowanie jest utrudnione i nie wiadomo kiedy ta sytuacja się zmieni. Co zrobić by duch łowcy przygód nie wygasł? Dobrym wyjściem może być drewniana mapa świata na ścianę. Można na niej oznaczyć miejsca, które już się odwiedziło. Jest pomocna także podczas domowej nauki geografii. Natomiast leżakując pod nią, można z rozmarzeniem planować kolejną podróż…gdy te będą już na nowo możliwe. Jeśli nie chcesz zdobywać całego świata, a jedynie swoją małą ojczyznę – czemu nie zastanowić się nad bardziej lokalną wersją – mapą Polski. Jeśli te propozycje wydają się kuszące, ale nie całkiem, to może dobrą opcją jest drewniana panorama miasta, które najbardziej chcę się odwiedzić, albo takiego, które najbardziej zapadło w pamięć – Tokio, Paryż, Nowy Jork, Berlin albo Barcelona? W ten sposób jedno spojrzenie może przywrócić wspaniałe wspomnienia albo pobudzić wyobraźnie w oczekiwaniu na kolejną podróż.

mapa

Zegar już masz, mapa świata nie jest w Twoim klimacie, ale miejsce na ścianie wciąż jest puste. Odrobina drewna pasowałaby do kolorystyki i dodałaby nieco charakteru. Co w takim razie? Może spersonalizowany napis? Albo ciekawa zawieszka?

Małe lub duże. Ciemne lub jasne. Drewniane litery na ścianie mogą nie tylko ozdobić pomieszczenie, ale także nadać mu odrobinę stylu, będącego odbiciem charakteru właściciela. Wchodząc do salonu, gdzie od razu w oczy rzuca się napis „Witamy w naszym domu” lub „Sweet Home”, od razu można poczuć się swobodniej. W kuchni z napisem „Coffee” wraz z obrazkiem parującej filiżanki wiadomo, że do gospodarza lepiej nie odzywać się nim ten przyjmie poranną dawkę kofeiny. „Nie mogę spać, bo czytam książki” jest mocną sugestią, że ma się do czynienia z książkoholikiem (jakby tony książek nie były wystarczającą podpowiedzią). Napis „Zawsze całuj mnie na dobranoc” idealnie nada się do sypialni. Dekoracyjne napisy na ścianie, mogą być dobrym akcentem dopełniającym wystrój wnętrza. Można też oczywiście stworzyć własny napis. Na pewno ciekawie prezentuję się taki z drewnianych dekoracji wzorowanych na literkach ze scrabble.

Dobrą opcją są także ozdobne zawieszki. Można zmieniać je odpowiednio do pory roku, co jakiś czas nieco odświeżając wystrój. Drewniany zajączek będzie idealny na wiosnę. Straszne drzewo lub duch wpasują się w jesienny klimat. Napis „Wesołych Świąt” przyozdobiony gwiazdkami lub śnieżynka albo nawet anioł dopełnią zimowego wystroju. Serce na Walentynki? Czemu by nie! Oczywiście można zastosować bardziej uniwersalne zawieszki np. domek lub sowę na drzewie. Oraz ponownie – dla miłośników kotów zapewne ciekawą opcją byłaby zawieszka z kotem. W końcu kotów nigdy nie jest za dużo. Prawda?

Jeśli jeszcze się zastanawiasz, to przestań. Drewniane ozdoby na pewno będą pasować do Twojego mieszkania. Pokażą wszystkim, jaki jest Twój charakter. Daj zaszaleć wyobraźni i wyraź siebie w ten ekologiczny sposób.