Wystrój okien a charakter wnętrza

Wystrój okien stanowi integralny element aranżacji każdego wnętrza. To właśnie w ogromnej mierze od estetyki okien oraz rolet, zasłon czy żaluzji będzie zależało to, czy nadamy wnętrzu charakter przytulny i pastelowy, czy np. raczej utrzymamy stylistykę bliższą wystrojowi wnętrz biurowych.

Warto pamiętać, że wystrój okna powinien być każdorazowo dostosowany zarówno do charakteru wnętrza (jego stylistyki, wielkości itd) a także do celu, jaki zamierzamy osiągnąć. Po inne metody należy sięgnąć w przypadku, gdy zamierzeniem jest optyczne powiększenie wnętrza, inne zaś okażą się przydatne w przypadku, gdy rolety czy żaluzje mają pełnić odmienną funkcję stylistyczną. Gdy mamy wątpliwości, jaką stylizację wybrać, warto skorzystać z porady specjalisty od aranżacji wnętrz. Tu rada. Renomowani dystrybutorzy osłon okiennych, np. firma Winrol (https://www.winrol.com.pl/), zapewniają bezpłatnie takie konsultacje. Planując zakup, warto się właśnie do takich firm zwrócić.

Wystrój okien w nowoczesnych wnętrzach

Według najnowszych trendów, podstawowym założeniem wystroju okien w zastosowaniu do wnętrz utrzymanych w stylistyce nowoczesnej jest szeroko rozumiany minimalizm. W tym przypadku oznacza to, że nie stosujemy nadmiernie krzykliwych akcentów, natomiast rolety lub zasłony mają za zadanie przede wszystkim przepuszczać do wnętrza dużą ilość światła. Zasadniczo, żaluzje są stosowane znacznie rzadziej, niż rolety lub zasłony. Wynika to z wagi, jaką w przypadku nowoczesnych wnętrz przywiązuje się do przejrzystości okien.

Kolory? Zdecydowanie najmodniejsze są obecnie raczej zimne, stonowane barwy, w tym również te nieco połyskliwe. Zdecydowanie należy unikać kolorów krzykliwych, głębokiej czerni oraz, oczywiście, barw, które nie są odpowiednio skomponowane z całością pomieszczenia.

Rolety i żaluzje we wnętrzach tradycyjnych

W przypadku wnętrz utrzymanych w bardziej tradycyjnej stylistyce, zarówno rolety i zasłony, jak i też żaluzje nadal znajdują zastosowanie. Warto przy tym pamiętać, że decyzja odnośnie zastosowania zasłon lub żaluzji powinna w dużej mierze być uzależniona na przykład od tego, czy naszym celem jest optyczne powiększenie wnętrza. W takim przypadku, raczej unikamy żaluzji, ponieważ niezależnie od konkretnego modelu raczej wywołują one efekt optycznego pomniejszenia okien.

rolety

W innych przypadkach, możemy z powodzeniem stosować nawet żaluzje i zasłony lub rolety jednocześnie. Kolorystyka wystroju okien powinna być w każdym przypadku dobrze skomponowana z estetyką całego wnętrza. Ponadto, raczej unikamy kolorów krzykliwych, jak na przykład ostra czerwień lub kolor żółty. Białe zasłony lub rolety mogą dobrze sprawdzać się w sypialni: w pozostałych wnętrzach biel może być stosowana tylko sporadycznie, tj. wówczas, gdy barwa ta będzie naprawdę pasować do reszty motywów.

Względy techniczne

Warto pamiętać, że decydując się na korzystanie z zasłon lub żaluzji powinniśmy mieć na uwadze także względy techniczne. Zasłony w naszym wnętrzu muszą być regularnie prane i czyszczone: w innym przypadku, będą stanowić źródło kurzu. Zdecydowanie najłatwiejszą w utrzymaniu opcją są oczywiście żaluzje, które wystarczy od czasu do czasu dokładnie przetrzeć mokrą szmatką. Powinniśmy więc pamiętać, że chociaż zastosowanie na przykład zasłon we wszystkich pomieszczeniach może stanowić świetny wariant z perspektywy estetycznej, to jednak w ten sposób przysporzymy sobie sporo trudu.

Opracowanie: Alicja Błysk