Odpoczynek w Ojcowie

Na obszarze małopolskiej Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej w Dolinie Prądnika na Szlaku Orlich Gniazd leży Ojców – niewielkie miasteczko, jedno z najbardziej malowniczych miejsc na terenie całej Polski. Pierwsze wzmianki o Ojcowie pojawiły się dopiero w XIV wieku, natomiast od XIX słynie jako miejscowość uzdrowiskowa z licznymi ośrodkami wczasowymi, hotelami i oczywiście licznym gronem turystów. W rzeczywistości sprawdza się nie tylko jako miejsce uzdrowiskowe, ale głównie jako jeden z popularniejszych kierunków turystycznych. Co warto zobaczyć w Ojcowie?

Ojcowski Park Narodowy, znajdujący się na terenie Ojcowa, jest główną atrakcją turystyczną tego regionu. Każdy przyjezdny znajdzie tu odpowiednie zajęcie dla siebie, ponieważ miłośnicy spokoju będą mogli korzystać z uroków wsi i natury, a ci, żyjący intensywniej odpoczną aktywnie na szlakach rowerowych. Ojcowski Park Narodowy znany jest ze skał o różnych kształtach i wielkościach. Najsłynniejsza jest zapewne Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale, czyli skalniak, który przypominający właśnie maczugę mitycznego bohatera. Ojców jest także idealnym miejscem na aktywne spędzanie czasu, ponieważ turystyka piesza i rowerowa jest tutaj bardzo rozwinięta za sprawą licznych ścieżek rowerowych i pieszych. Przez teren Parku Krajobrazowego przebiega aż 50 kilometrów oznakowanych pieszych i rowerowych szlaków turystycznych Również miłośnicy sportów zimowych świetnie się tu odnajdą, ponieważ w Ojcowie znajduje się specjalnie przygotowana dla narciarzy trasa o długości 6 kilometrów. Można tutaj wypożyczyć sprzęt i korzystać ze stoku. Nie trzeba zawodowo jeździć na nartach, dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z jazdą na nartach, przygotowane zostały specjalne szlaki.

Ojców skrywa wiele uroków natury, ale też atrakcji turystycznych. Zajrzyj tutaj, jeśli wybierasz się na urlop i szukasz hotelu w Ojcowie: http://www.hotel-lokietek.pl. Warto bowiem zaplanować sobie dokładnie wyjazd, by zobaczyć wszystko to, co najważniejsze na tym terenie.