wyciskanie sztangielek
fot. pixabay.com

Ćwiczenia na ławce to świetne ćwiczenie na dłonie, ramiona, barki, klatkę piersiową i brzuch. Do takich ćwiczeń należy wyciskanie na ławce, czyli podnoszenie sztangi z odpowiednim ciężarem leżąc na ławeczce. Aby jednak uzyskać poprawny wynik, musisz wiedzieć, jak poprawnie ćwiczyć. Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/wyciskanie-francuskie-sztangi/

Jak to wygląda?

Wyciskanie na ławeczce można wykonywać na wiele sposobów, szczególnie ze względu na różne możliwości aranżacji ławek do ćwiczeń. To dobre ćwiczenie na mięśnie klatki piersiowej. Podczas wyciskania ważne jest prawidłowe ułożenie dłoni.

Trzymając sztangę, należy trzymać sztangę, a jej szerokość powinna być nieco większa niż szerokość ramion. Kciuk powinien zakrywać cały pasek i znajdować się z dala od innych palców. Z drugiej strony przedramiona powinny być prostopadłe do ziemi.

Bardzo ważne jest również prawidłowe ułożenie tułowia i nóg. Zegnij kolana pod kątem 90 stopni i oprzyj stopy płasko na ziemi. Z drugiej strony tułów powinien znajdować się całkowicie blisko ławki.

Wyciskanie sztangi na poziomej ławce jest znane, ale również dobrze znany jest wąski uchwyt. Najwięcej pracują wówczas mięśnie klatki piersiowej, ale najwięcej jest tricepsy. Niestety zbyt wąski uchwyt może nadwyrężać nadgarstki i łokcie.

Ważne wskazówki

W takich ćwiczeniach siłowych wymagane są prawidłowe i dokładne ruchy ramion. Opuszczając drążek prowadzący, prowadź go w bok, ale nie prostopadle do korpusu. Idealnie byłoby, gdyby sztanga została opuszczona na wysokość bezpośrednio przed sutkiem.

Jak w przypadku wszystkich ćwiczeń, podczas wyciskania na ławce należy regularnie oddychać. Przy podnoszeniu sztangi wydech, przy opuszczaniu – wdech.

Przed rozpoczęciem wyciskania na ławce ważne jest wykonanie ćwiczeń rozgrzewających, takich jak pompki lub ćwiczenia rozciągające.

Przeczytaj też: https://mieszkaniedlamlodych.pl/letnie-salatki/