Telewizor 8K Ultra HD – coś, na co warto czekać!

Trzeba przyznać, że Samsung nie czeka z wdrażaniem nowości. Wprawdzie telewizory 8K Ultra HD były już pokazywane jako prototypy i ciekawostki technologiczne, ale to właśnie koreański producent jako pierwszy zaproponował szerszą ofertę rynkową tego typu odbiorników. Czym w takim razie charakteryzują się niniejsze urządzenia?

8K Ultra HD – co to takiego?

Przede wszystkim już sama rozdzielczość jest prawdziwie imponująca. 8K Ultra HD to faktycznie rozdzielczość wynosząca 7860×4320 pikseli w pionowych i poziomych liniach. Oznacza to rozdzielczość aż czterokrotnie większą niż w przypadku 4K i aż szesnastokrotnie większą niż miało to miejsce przy Full HD. Gęstość pikseli jest zatem ogromna i wciąż niespotykana na rynku.

Jak do tej pory na próżno było szukać na półkach sklepowych telewizorów TV 8K, 2018 rok przynosi jednak krok milowy w tym zakresie. Samsung wprowadził na rynek serię telewizorów o tej ekstremalnie wysokiej rozdzielczości, tym samym wyprzedzając w tej materii swojego największego rywala – LG. Czym charakteryzuje się niniejsze urządzenie?

8K i kropka kwantowa

Najnowszy telewizor Samsung 8K sygnowany jest jako model Q900R. Jest to jednocześnie telewizor z serii Samsung QLED, którego wysoka jakość obrazu osiągnięta została dzięki wykorzystaniu kropki kwantowej (Quantum Dot). Jest to technologia stosowana w najbardziej zaawansowanych modelach telewizorów Samsung. Odpowiada za świetnej jakości obraz oraz wyświetlanie ponad miliarda odcieni barw.

Q900R dostępny jest w trzech wariantach rozmiarowych, tj. 65”, 75”, 85”. Warto tu nadmienić, że oprócz technologii 8K Ultra HD, telewizor ten cechuje się także zaawansowaną technologią HDR (zasilaną przez HDR 10+), dzięki której odbiornik osiąga maksymalną jasność wynoszącą aż 4000 nitów. Robi to wrażenie!

Procesor TV 8K, czyli zaawansowany upscaling

Telewizor Samsung 8K to także zaawansowana technologia upscalingu, która dzięki algorytmom sztucznej inteligencji pozwoli na automatyczne podniesienie bazowej rozdzielczości materiału źródłowego. Dzięki temu, nie musisz dysponować materiałem 8K, aby zagospodarować wszystkie piksele w telewizorze: upscaling automatycznie je wypełni nawet przy wykorzystaniu materiału Full HD lub 4K.

Jest to możliwe dzięki nowoczesnemu procesorowi Quantum 8K. Procesor ten dokładnie przeanalizuje każdą klatkę filmu, poprawi jej rozdzielczość, kolorystykę oraz kontrast. Wszystkie sceny będą więc odpowiednio ulepszone i w pełni wykorzystają ogromne możliwości tego topowego odbiornika.

TV 8K: 2018 rok rokiem przełomowym

Technologia 8K Ultra HD może nie zagości w Twoim domu od razu, ale pojawienie się QLED TV 8K to pierwszy krok ku temu, by ją rozpowszechnić. Ponadto procesor TV 8K z założenia ma poprawiać rozdzielczość materiału źródłowego w każdej jakości, aby w pełni wykorzystać ogromne zagęszczenie pikseli w telewizorze 8K. Wszystko to brzmi bardzo zachęcająco!