Odnawialne źródła energii – które warto wykorzystać?

0
1720

Tradycyjne źródła energii powoli zaczynają przechodzić do historii. Zarówno rządy państw, firmy oraz osoby prywatne wyrażają coraz większe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Tak naprawdę korzysta się z nich już od dłuższego czasu, ale jeszcze do niedawna było to zbyt drogie, aby mógł sobie na to pozwolić przeciętny Polak. Obecnie energia odnawialna jest, a przynajmniej jej część, znacznie łatwiej i taniej dostępna. Wobec tego które odnawialne źródło energii warto wykorzystać?

Promienie słoneczne – źródło, do którego ma dostęp każdy

Promienie słoneczne są najtańszym i najłatwiejszym do wykorzystania odnawialnym źródłem energii, dlatego też to właśnie z nich korzysta się najczęściej. W końcu każdy ma dostęp do słońca, gdziekolwiek w Polsce by się nie znajdował. Chociaż są oczywiście od tej reguły wyjątki – zdarzają się miejsca tak zacienione, że wiele byśmy w nich nie wskórali.

Spotkać się można z dwoma metodami wykorzystywania energii słonecznej: fotowoltaiką i panelami solarnymi. Kiedyś to drugie rozwiązanie cieszyło się największą popularnością, ale obecnie częściej spotykana jest fotowoltaika dla domu https://suncrew.pl/dla-domu/. Dlaczego?

Fotowoltaika z energii słonecznej wytwarza energię elektryczną, którą możemy wykorzystać w dokładnie taki sam sposób, jak prąd zakupiony od firmy energetycznej. Chociażby do oświetlenia domu czy zasilenia urządzeń elektronicznych. Z kolei panele solarne wykorzystuje się jedynie do podgrzewania wody.

Powstawać może obawa, że fotowoltaika dla domu https://suncrew.pl/ nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb energetycznych przeciętnej polskiej rodziny. W końcu nasz kraj nie należy do tych najbardziej słonecznych.

Jednak okazuje się, że nie ma powodu do zmartwień. W miesiące słoneczne powinniśmy być w stanie bez żadnego problemu problemu nie tylko wyprodukować wystarczającą dla siebie ilość prądu, ale także znaczącą nadwyżkę. Zostanie ona dla nas przechowana przez firmę energetyczną,  a następnie jej dużą część będziemy w stanie wykorzystać w miesiące mniej słoneczne.

Woda i wiatr – wydajne, ale kosztowne źródła energii

Przydomowe elektrownie wiatrowe czy wodne faktycznie istnieją, ale w niewielkiej ilości. Takie inwestycje są po prostu zbyt kosztowne, aby większość osób mogła sobie na nie pozwolić. Dlatego też są domeną głównie firm i rządów państw, które budują wielkie elektrownie wodne czy farmy wiatrowe.

Są to bardzo wydajne źródła energii, tego nie da się zaprzeczyć, ale najpierw trzeba dużo w nie zainwestować. W większości przypadków potrzeby energetyczne danej rodziny będą zbyt małe, aby taka decyzja była w jakikolwiek sposób opłacalna.

Jak widać, chociaż odnawialnych źródeł energii jest kilka, to najbardziej korzystnym wyjściem będzie energia słoneczna, a konkretnie fotowoltaika.