Projektowanie wnętrza zaczyna się od wyboru podłogi – warto porządnie zastanowić się nad jej kolorem, ponieważ jest to element wykończenia wnętrz, którego nie wymienia się zbyt często. W zależności od gatunku podłoga drewniana mocno wpływa na to, jak odbieramy pomieszczenie. Dobrze więc wysilić wyobraźnię i zwizualizować sobie przyszłe mieszkanie i jego aranżację.

Podłoga jest fundamentem mieszkania i jej koncepcja powinna być spójna dla wszystkich pomieszczeń. Mieszanie różnych gatunków drewna nie wypadnie zbyt stylowo – lepiej zdecydować się na jeden model desek drewnianych lub paneli. Ponadto aktualna moda na białe panele podłogowe jest kusząca, ale nie należy ulegać jej zbyt szybko – lepiej zastanowić się nad rozwiązaniem na lata.

Poniżej kilka zasad urządzania wnętrz, począwszy od podstaw, czyli od… podłogi.

Jasne panele podłogowe – przestrzeń pełna oddechu

Jaśniejszy odcień podłogi zdecydowanie powiększa przestrzeń i dodaje jej lekkości. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w małych i zacienionych pomieszczeniach. Do jasnej podłogi najlepiej dobrać meble o lekkiej formie i najlepiej na nóżkach (jest to szczególnie ważne, jeśli decydujesz się na meble ciemne). Dobrze zaprezentują się także meble w stonowanych kolorach.

Jakich błędów unikać przy aranżacji z jasnymi deskami podłogowymi?

Należy uważać na zbyt jasne wnętrza. Brak kontrastowych dodatków może sprawić, że pomieszczenie będzie chłodne lub pozbawione charakteru. Aby przełamać taką tendencję, postaw na wyrazisty kolor zasłon, dywanów i poduch – zdecydowane barwy łatwo nadadzą pomieszczeniu ostateczny szlif.

Ciemna podłoga drewniana – do ponadczasowego, eleganckiego wnętrza

Podłogi w ciemniejszych barwach są klasyczne i eleganckie. Pomniejszają one optycznie pomieszczenie i sprawiają, że staje się ono bardziej przytulne. To stały element aranżacji klasycznych gabinetów – ciemne deski podłogowe dają poczucie stabilności i twardego stąpania po ziemi. Jeżeli pasuje do Ciebie stylizacja poważna i ponadczasowa – zdecyduj się na ciemniejsze odcienie drewna.

Jakich błędów unikać przy aranżacji z ciemnymi deskami podłogowymi?

Przy ciemnej podłodze źle prezentują się śnieżnobiałe ściany. Lepiej złamać delikatnie kolor, by lepiej harmonizował się z podłogą i nie powodował dysonansu. Na ciemnych deskach niekorzystnie wyglądają także meble z dużo jaśniejszego drewna. Wyposażenie wnętrza na pewno nie powinno być przypadkowe.

Moda się zmienia, a podłoga zostaje z nami na lata. Jasna podłoga gwarantuje czystość i spokój, a ciemne drewno – przytulność i poczucie bezpieczeństwa. Wybierając opcję dla siebie, kieruj się własnymi preferencjami i potrzebami. Na stronie sklepu Dobre Dla Domu znajdziesz wiele materiałów wykończeniowych do podłóg, np. panele podłogowe i deski drewniane.