Jakie poduszki wybrać? Z pierzem, łuskami czy lateksem?

Wygodny i spokojny sen jest bardzo ważny dla samopoczucia w ciągu dnia. Dzięki dobrze dobranej poduszce można uniknąć wielu kłopotów, między innymi trudności z zasypianiem lub odczuwanych później w ciągu dnia bólów kręgosłupa. Właściwy wybór poduszki nie musi być prosty, bo na rynku jest kilka możliwości o ciekawych cechach i podjęcie decyzji będzie zależało od przeanalizowania ich pod kątem swoich potrzeb.

Wygoda śpiącego

Dobór poduszki musi uwzględniać to, jak lubi spać osoba, która będzie z niej korzystać. Bez osiągnięcia względnego komfortu ciężko mówić o spokojnym śnie. Wygodna poduszka to jednak najczęściej określenie dotyczące wagi i kształtu, a nie typu. Można więc bez problemu wybrać dowolny z dostępnych na rynku modeli, poszukując wśród nich takiego o odpowiednich wymiarach.

Różnorodność wśród poduszek

W kwestii wyboru poduszki trzeba zwrócić uwagę na to, co znajduje się w jej wnętrzu, czyli wypełnienie. Głównie ono odpowiada za najważniejsze walory, jakie oferuje użytkownikowi ten przydatny element wyposażenia sypialni. Główny podział uwzględnia wypełnienie naturalne i syntetyczne.

wypełnienie naturalne

Poduszki z takim wypełnieniem są naprawdę bardzo miękkie. Uczucie podczas spoczynku na takiej poduszce nie ma porównania z niczym innym. Na tym nie kończy się lista zalet – poduszka świetnie dopasowuje się do głowy, radzi sobie z ewentualną wilgocią, rzadko powoduje uczulenia i inne problemy. Zanim wynaleziono wypełnienie syntetyczne, to właśnie naturalne pierze (najczęściej spotykany rodzaj wypełnienia Jakie poduszki wybrać? Z pierzem, łuskami czy lateksem?naturalnego) znajdowało się niemal we wszystkich używanych poduszkach.

Wypełnienie pierzem

Pióra wewnątrz poduszki sprawdzają się świetnie, gdy zależy ci na miękkości i komforcie. Oprócz piór w środku znaleźć się może również puch (najbardziej miękki z możliwych, niestety droższy). Cena tych poduszek w porównaniu z innymi jest zawsze nieco wyższa.

Wypełnienie łuskami

Ostatnio coraz częściej zamiast piór stanowiących naturalne wypełnienie spotyka się również łuski. Dla niektórych osób może to brzmieć niepokojąco, ale są to tylko części poddanego obróbce prosa. Poduszki z takim wypełnieniem są również miękkie, co ciekawe – zachowują się znacznie ciszej niż te z pierzem wewnątrz. Są korzystne dla zdrowia.

 – wypełnienie syntetyczne

 

Ostatnio stały się znacznie bardziej popularne. Poduszki z wypełnieniem syntetycznym są bardzo różnorodne – największe zróżnicowanie dotyczy głównie rodzaju wypełnienia. Dostępny jest np. granulat, lateks, pianka termoelastyczna. Wśród tych rozwiązań szczególnie poleca się właśnie lateks, który świetnie sprawdza się przy zastosowaniu u alergików. Większość syntetycznych poduszek ma jednak wadę związaną z przepuszczalnością powietrza. Niska wentylacja wewnątrz poduszki powoduje, że o wiele gorzej (lub wcale) odprowadzana jest wilgoć. W przypadku braku alergii lub innych przeciwskazań zdrowotnych lepszym wyborem będą poduszki naturalne, zwłaszcza jeśli ich zakup nie powoduje problemów finansowych. Najlepsze i najdroższe są oczywiście poduszki puchowe.