Zalety i wady białych mebli do kuchni

Wyjątkowa uroda białych mebli wpływa na ich popularność w mniejszych i większych mieszkaniach. Z uwagi na kolor bardzo często trafiają do kuchni – może zachodzi to poprzez proste skojarzenie ze sterylnością, czystością, czyli cechami bardzo pożądanymi w tym miejscu. Jest to jednak o tyle paradoksalne, że to właśnie w kuchni najczęściej dochodzi do różnych zabrudzeń, związanych chociażby z przygotowywaniem kolorowych potraw.

Zalety i wady białych mebli do kuchniNa czym polega fenomen bieli?

Chociaż biały kojarzy się trochę szpitalnie, jest bardzo lubiany w związku z łatwym łączeniem z dowolną inną barwą, efektem rozświetlania i optycznego powiększania wnętrza, jak również z dość korzystnym wpływem na ludzką psychikę. We wnętrzach stosowany był od zawsze. Jakiś czas temu zaczęto wprowadzać do domów więcej barw, także tych agresywnych jak żywa czerwień, a biel nieco wyszła z mody. Jednak ciągle wraca, a do kuchni z podwójnym zaangażowaniem. Pasuje do nowoczesnego i bardziej tradycyjnego wystroju.

Nowoczesna prostota

Najbardziej efektowny i lubiany obecnie scenariusz to nowoczesna kuchnia z dużą ilością bieli. W pomieszczeniu pełnym jasnych powierzchni, szkła, blachy czy eleganckich kamieni doskonale sprawdzą się białe meble. Dominuje prostota i odczuwalny chłód, podkreślany jeszcze połyskującymi dodatkami. Oprócz stali i szkła stosuje się też takie budulce jak różne tworzywa sztuczne. Osoby oceniające taki styl jako zbyt zimny mogą wypróbować coś innego – na przykład stylistykę prowansalską. Czerpie ona więcej z tradycji i pewnej staroświecczyzny. Wykorzystuje się tutaj drewno, kafelki, dekoracyjne frezowania. Pomimo białych mebli kuchnia taka sprawia wrażenie całkiem ciepłej. Jak widać, bardzo dużo zależy od odpowiedniego doboru dodatków i przyjętej konwencji.  

Główne zalety białych mebli

Wyposażenie kuchni w białe meble zapewni uzyskanie wrażenia świeżości i elegancji. Można je zestawiać z dowolnymi rodzajami dodatków oraz modelami wykończenia. Bez problemu da się stworzyć estetyczną, białą kompozycję w bardzo małym wnętrzu, typowym na przykład dla zabudowy blokowej. Biel w tym przypadku rozświetli pomieszczenie i optycznie je powiększy. Zainwestowanie w meble w tym kolorze będzie wręcz doskonałym wyborem do kuchni łączących się z innymi częściami domu – efekt rozświetlenia zostanie rozprzestrzeniony również do pozostałych pokoi. W nowoczesnych wnętrzach pojawia się też wyjątkowy element dekoracyjno-użytkowy, oszklone białe blaty lub lakierowane białe powierzchnie szafek, ścian, boazerii. W ten sposób wpuścić do środka jeszcze więcej światła.

Wady białych mebli

 

Największym problemem odczuwanym przy wybraniu białych mebli jest kłopot z ich czyszczeniem. Nawet nie do końca chodzi o to, że biały przyciąga więcej brudu i kurzu – zabrudzenia są po prostu lepiej widoczne na tak jasnych powierzchniach. Wystarczy więc poświęcić im odpowiednio dużo uwagi, żeby pozbyć się kłopotu. Niektórzy zwolennicy białego twierdzą nawet, że znacznie bardziej problematyczny jest czarny lub inna ciemna barwa, bo na takiej powierzchni naprawdę widać dowolne zanieczyszczenia.