Jak wyczyścić parkiet?

W wielu mieszkaniach stosuje się parkiet jako najlepszy sposób pokrycia podłogi i jednocześnie zapewnienia wnętrzu nowoczesnego, estetycznego wyglądu. Położenie parkietu to jednak nie wszystko. Jego intensywne użytkowanie bardzo szybko zaciera początkowy blask i prowadzi do powstania różnych zauważalnych uszkodzeń. Żeby przez długi czas móc cieszyć się pięknym parkietem, trzeba czyścić go i konserwować w odpowiedni sposób. Zapoznaj się z poniższymi poradami, jeśli jeszcze nie wiesz, jak należy to robić.

Jak czyścić podłogę poliuretanową?

Ten rodzaj podłogi jest dość wrażliwy na wszystkie zanieczyszczenia, jak również na wilgoć. Podłogę poliuretanową wyczyścisz za pomocą miękkiej, czystej szmatki i łagodnych detergentów. Najlepiej poszukaj w sklepach preparatu dedykowanego właśnie podłogom z tego materiału i aplikuj go w niewielkich ilościach. Plamy, które nie schodzą od razu, możesz potraktować grubszą kroplą preparatu pozostawionego w ich obrębie przez pewien czas.

Jak czyścić podłogę lakierowaną?

Przez wielu uważana jest za najpiękniejszą, ale też najbardziej wymagającą. Jeśli masz w domu podłogę lakierowaną, musisz zaopatrzyć się w specjalną pastę woskową. Nakłada się ją na zabrudzone miejsce trącymi ruchami, jednak nie należy rozcierać preparatu do końca. Powinna ona zaschnąć na podłodze. Dopiero po tym możesz dokładnie wyczyścić podłogę miękką tkaniną. Wypolerowana, będzie pięknie błyszczeć jak nowa.

Jak wyczyścić parkiet?Jak czyścić podłogę drewnianą?

Podłogi drewniane wymagają dużej dbałości, jeśli mają zachować piękno na dłużej. Gdy jednak dojdzie do ich zabrudzenia, warto działać szybko, bo późniejsze odplamianie drewna wymaga już użycia specjalnych metod. Stare plamy i pozostałości po wylaniu czegoś można czyścić np. olejkami mineralnymi lub octem. Należy pozostawić środek na plamie i po kilku minutach dokładnie wytrzeć. Można to robić do skutku, ale nie ma gwarancji, że wyjątkowo uparte zanieczyszczenia znikną z podłogi. Jeśli zauważasz na deskach rysy lub przetarcia, wypoleruj podłogę woskiem dokładnie go wcierając. Po zakończeniu wcierania powtórz czynność czystą ściereczką.

Jak usuwać trudne plamy z parkietu?

Z plamami na podłodze jest podobnie jak z zabrudzeniem odzieży – szybka reakcja uchroni cię przed męczącymi próbami późniejszego wywabienia plamy. Każdy wylany na podłogę płyn, coś wysypanego, co może ją zabrudzić, klej, smar należy od razu zetrzeć i zmyć miejsce zdarzenia ciepłą wodą, po czym wytrzeć do sucha.

Gdy wylejesz na podłogę produkty spożywcze takie jak soki owocowe, herbata, wino, kawa – najlepszym preparatem czyszczącym może okazać się zaaplikowane na plamę zwykłe szare mydło.

Gdy wylejesz na podłogę tłuste i lepkie substancje, np. olej, smołę, gorącą czekoladę – zareaguj w miarę szybko, zdejmij z powierzchni podłogi pozostałości substancji i przemyj zabrudzone miejsce spirytusem salicylowym.

Gdy zabrudzisz podłogę barwiącymi substancjami typu atrament, kolorowe kosmetyki spróbuj wywabić plamę roztworem alkoholu.

Gdy dojdzie do zabrudzenia podłogi krwią najprawdopodobniej zadziała zmycie jej szybko zimną wodą.