5 porad jak malować sprayem

Malowanie sprayem to bardzo przyjemne zajęcie – czasami robimy to wyłącznie dla zabawy, ale znacznie częściej w ten sposób można na przykład zmienić barwę wybranej powierzchni. Jest to dobra metoda na szybką modyfikację wnętrza, dowolnego mebla lub jakiegokolwiek innego obiektu, przy czym zachowane są wszystkie cechy, jakich oczekujemy od farby. Korzystając ze sprayu można jednak dość łatwo nabałaganić w mieszkaniu, a zdaniem doświadczonych osób, samo malowanie jest nieco trudniejsze, niż w przypadku zwykłej farby. Skorzystaj z naszych porad, by sobie nieco to wszystko uprościć.

Maluj tam, gdzie możesz wywietrzyć

Z opinii licznych użytkowników farb w sprayu wynika, że znacznie lepiej jest je stosować albo poza domem, albo w pomieszczeniach, które są w danym momencie wietrzone lub które możesz w dowolnej chwili wywietrzyć. Wystarczą otwarte drzwi i/lub okna. Nie ryzykuj zabrudzenia farbą większej powierzchni, więc jeśli odczujesz przeciąg lub gdy tego dnia mocno wieje, ogranicz trochę dopływ powietrza lub przełóż prace na inny dzień. Nawet przy niewielkim wietrze może dojść do zabrudzenia innych elementów niż pożądane, dlatego też lepiej będzie je usunąć z danego miejsca lub zabezpieczyć.

5 porad jak malować sprayemPrzygotuj powierzchnię roboczą

Chodzi głównie o właściwe zabezpieczenie miejsca pracy. Do przykrycia mebli, podłogi, czegokolwiek innego można wykorzystać folię malarską lub stare gazety. Wszystkie niewielkie elementy można pomalować po umieszczeniu ich na odrębnej powierzchni, na przykład w pudełku, co zadziała jako automatyczna ochrona. Zanim zaczniesz malować, warto też dołożyć starań, by odpowiednio wyczyścić i wyrównać obiekt przeznaczony do pokrycia farbą. Jest to konieczne do uzyskania jednolitej powierzchni. Wyjątkowo trudne do przebarwienia powierzchnie można potraktować wcześniej farbą gruntującą lub zwykłą farbą z gruntem.

Postaw na warstwy

Nie nakładaj zbyt dużo sprayu, lepiej niż jedna gruba warstwa zadziała kilka cienkich. Tak nałożona farba nie będzie odpryskiwać, nie stworzysz też sobie zacieków na pięknie pomalowanej powierzchni. Nakładanie kilku warstw nie trwa zbyt długo z uwagi na szybkie schnięcie farb.

Właściwy sposób nakładania

Każda farba w sprayu wyposażona jest w wygodny rozpylacz. Dzięki temu możesz traktować pojemnik z farbą tak, jak zwykły pędzel. Imitując sposób malowania pędzlem, pokryjesz powierzchnię w najlepszy możliwy sposób. Musisz zmniejszać nacisk na zawór podczas malowania, co zapewni ci właściwą emisję farby z rozpylacza. Zbyt mocne naciskanie lub utrzymywanie cały czas takiego samego chwytu spowoduje najczęściej mało estetyczne rozlania farby, a nie jednolite pokrycie.

Uważaj z rękami

Mimo tego, że farby w sprayu schną szybciej od innych, nie jest to reakcja natychmiastowa. Pozwól malowanej powierzchni dobrze wyschnąć, żeby zacząć jej użytkowanie. Sprawdzanie ręką, czy to już nastąpiło, może się skończyć zniszczeniem rezultatów swojej kilkugodzinnej pracy. O wiele lepiej jest przeczytać (np. na opakowaniu), jak długo schnie dana farba i na jakiej powierzchni, dzięki czemu unikniesz negatywnych konsekwencji swojego pośpiechu.