Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu stanął przed ogromnym wyzwaniem związanym z umeblowaniem pomieszczenia od podstaw. To fascynujące, ale trudne zadanie wymaga sporej wyobraźni, dużej dokładności i odrobiny serca. Wbrew pozorom nie musisz być architektem ani projektantem wnętrz, nie musisz też posługiwać się zaawansowanym oprogramowaniem. Skorzystaj z kilku porad, a umeblowanie pokoju na pewno wyda ci się dużo łatwiejsze.
Krok pierwszy – mierzymy
Musisz poznać wymiary pomieszczenia, zanim zaczniesz w ogóle planować najlepszą metodę meblowania. Zmierz przede wszystkim, jak długie są poszczególne ściany. Wymierz również drzwi, okna oraz ich odległości od siebie i od kątów wnętrza. Ważnym szczegółem jest sposób otwierania się ram okiennych i futryn (przy otwieraniu do wewnątrz oznacza to pewną utratę miejsca). Dysponując tymi wymiarami, narysuj na kartce – może to być zwykła kartka w kratkę lub z bloku milimetrowego – plan w wybranej skali. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie ci wyobrazić sobie pozycje mebli względem ścian, drzwi i okien.
Bardzo szczegółowy plan
Ten etap nie może być zrobiony w pośpiechu. Sprawdź drugi raz, czy na pewno właściwie przeliczyłeś faktyczne wymiary pomieszczenia na te rozrysowane na kartce. Każdą szerokość i długość zapisuj od zewnętrznej strony szkicu. Znajdź odrobinę miejsca na pozyskane wcześniej wymiary drzwi, okien oraz na kierunek ich otwierania się. Im więcej pracy włożysz w dokładne pomiary i zrobienie rysunku, tym później szybciej uda ci się właściwie rozplanować położenie mebli.
„Układamy” meble
Zaplanuj, jakie meble chcesz umieścić we wnętrzu. Wymierz dokładnie każdy z nich i zanotuj wyniki pomiarów, po czym poszukaj sztywnego papieru o wyraźnej barwie. Na tym papierze wyrysuj szkice szablonów twoich mebli korzystając z ustalonej wcześniej skali. Wytnij gotowe szablony. Na tym etapie na pewno stwierdzisz, że aranżacja pokoju jest bardzo przyjemnym zadaniem, przypominającym zabawę.
Zabawa w meblowanie
Dysponując tak przygotowanymi szablonami, możesz dowolnie ustawiać swoje meble, poszukując idealnego położenia dla każdego z nich. Jeśli chcesz umieścić w pokoju również duże dodatki typu lampa, rozrośnięty kwiat doniczkowy, wyposaż się również w szablon tych elementów. Ustawianie tekturowych modeli jest świetną zabawą, ale potraktuj to poważnie i z respektowaniem pewnych zasad aranżacyjnych. Musisz na przykład:
– uwzględnić odległość około 50 cm pomiędzy poszczególnymi meblami – to na tyle duża przestrzeń, żeby dało się chodzić po pomieszczeniu, na nic nie wpadając
– uwzględnić odległość przynajmniej 5 cm mebli od ścian
– sprawdzić, czy na pewno uda się otworzyć drzwi i okna jeśli otwierają się do wewnątrz
– sprawdzić, czy możliwe będzie bezproblemowe korzystanie z szaf i półek
– zostawić mniej więcej na środku pomieszczenia pewną ilość wolnego miejsca, „ścieżkę” dojścia do poszczególnych mebli, do okien i do wyjścia.
To już właściwie wszystko – teraz możesz zabrać się do przekuwania wizualizacji w rzeczywistość. Powodzenia!