Jak zrobić zagłówek do łóżka?

Łóżko z zagłówkiem jest bardzo wygodne, funkcjonalne i elegancko prezentuje się w sypialni. Istniejący już zagłówek w swoim meblu możesz dowolnie modyfikować, żeby odmienić jego wygląd, natomiast brak takiego elementu nie jest przeszkodą – wystarczy zwykła deska o odpowiednich wymiarach i odrobina wyobraźni. Jesteś zainteresowany? Przeczytaj nasz krótki poradnik.

Czego potrzebujesz?

Posiadając wymienione przedmioty, szybko wyposażysz łóżko w funkcjonalny zagłówek w kilku prostych krokach. Zaopatrz się w:

deskę – zmierz szerokość łóżka oraz wyznacz wysokość, jaką docelowo ma mieć zagłówek. W ten sposób uzyskasz wymiary deski, jaką musisz kupić lub uzyskać np. od znajomego stolarza

wiertarkę i zestaw wkrętów

gąbkę tapicerską o wymiarach takich samych jak deska

zszywacz stolarski

szynę mocującą

klej stolarski

tkaninę – posłuży ona do wykonania obicia, nie może być zbyt delikatna, bo będzie się pruła

Jak zrobić zagłówek do łóżka?Jak powstaje zagłówek?

Przynieś deskę i sprawdź, czy na jej powierzchni nie ma nierówności, drzazg itd. Jeśli są, wykorzystaj np. papier ścierny do wygładzenia tego typu elementów. Umieść gąbkę tapicerską na powierzchni deski i mocno ją przytwierdź klejem stolarskim. Poczekaj aż wyschnie, usuń ewentualne plamy z kleju na powierzchni gąbki lub deski. Na tak przygotowanym „szkielecie zagłówka” umieść wybraną tkaninę od strony, od której została przyklejona gąbka, prawą stroną do góry. Pozostałą część materiału zawiń pod spód. Obie strony przytwierdź mocno do konstrukcji za pomocą zszywacza stolarskiego. Zadbaj o brak załamań i fałd na materiale. Dopóki nie został on dokładnie przyszyty, możesz jeszcze sprawdzić wygląd zagłówka i ewentualnie wyrównać wszystkie zagniecenia.

Przygotuj kolejny pas materiału lekko (<1cm) przekraczający wymiary deski, przyłóż go do „gorszej strony” zagłówka i również przymocuj korzystając z pomocy zszywacza. Uzyskasz w ten sposób jednolitą, estetycznie wykończoną całość, która nie traci podczas oglądania jej z dowolnej strony.

Dekoracja zagłówka

Krok drugi to udekorowanie zagłówka w dowolny sposób. Możesz ten etap pominąć, jeśli efekt uzyskany w punkcie powyższym cię satysfakcjonuje. Możliwości zdobienia jest sporo, zadbaj jednak o ich trwałość. Przeważnie wykorzystuje się do tego różne aplikacje naszywane bądź naklejane na pokrytą materiałem powierzchnię zagłówka. Możesz popuścić wodze fantazji, ale pamiętaj, że ten element powinien pasować do stylu całej sypialni lub innego pomieszczenia, w którym znajduje się łóżko. Krzykliwe kolory lub zestaw dzikich wzorów świecących w ciemności niekoniecznie sprawdzi się w pokoju, w którym będziesz się relaksować i odpoczywać po ciężkim dniu.

Wykończenie

Po zakończeniu dekorowania i oczywiście pozostawieniu wszystkiego przez pewien czas do wyschnięcia możesz wykonać ostatni etap prac. Przymocuj zagłówek do ramy łóżka lub bezpośrednio do ściany. Zrobisz to za pomocą szyny mocującej. Wykorzystanie szyny jest bardzo bezpieczne i zapewni całej konstrukcji nie tylko wysoką trwałość, ale również łatwy demontaż, jeśli kiedyś w przyszłości pojawi się taka potrzeba.