Jak powiesić zdjęcia na ścianie bez ramek?

Bardzo wiele osób używa fotografii do ozdabiania ścian i mebli w mieszkaniu. Jest to ciekawy i inspirujący sposób dekoracji wnętrza, dlatego też jeśli podoba ci się takie rozwiązanie, najprawdopodobniej chcesz wykorzystać zdjęcia w niebanalny sposób, tworząc jakąś nietypową kompozycję. Nie musisz, jak setki innych osób, przybijać gwoździków do ściany i zawieszać na nich zdjęć oprawionych w słodkie obramowania. Nowoczesnym pomysłem jest banner z fotografii. Taka dekoracja z miejsca odmieni twój dom, będzie też przyjemnym elementem służącym jako odpoczynek dla wzroku lub podręczna „ładowarka dobrej energii”.

Z czego to zrobić?

Przede wszystkim zaopatrz się w kilka narzędzi i materiałów. Przydatne będą kolorowe pinezki lub duże gwoździe – sztuk cztery, sznurek z juty o pożądanej długości (od tego będzie zależeć rozmiar bannera), oraz klamerki (takie jak do prania) kolorowe lub drewniane. Nie zapomnij oczywiście o zdjęciach; przygotuj kilka lub kilkanaście fotografii, zwykłych odbitek, zdjęć wydrukowanych na papierze fotograficznym lub dowolnych innych zdjęć, które nakleisz na nieco większe „ramki” z kartonu.

Jak powiesić zdjęcia na ścianie bez ramek?Przygotowanie bannera krok po kroku

Przygotuj sznurek jutowy, a dokładniej dwa kawałki takiego sznurka. To będzie miejsce na twoją ekspozycję. Utnij go tak, by uzyskać fragmenty o nierównej długości, na przykład 1,5m  i 2 m. Pamiętaj, by przy wieszaniu wyżej umieścić krótszy sznurek, a niżej dłuższy. Odległość między nimi nie powinna być zbyt duża, chodzi o uzyskanie dwóch w miarę równoległych rzędów.

Zawiąż pętelkę na każdym końcu sznurka, zostawiając jednak wolne końce – możesz nic z nimi nie robić albo później w wybrany sposób udekorować. Pętelki posłużą ci do mocowania. Wystarczy, że nałożysz je na wbite w ścianę pinezki lub gwoździe. Właściwie je dobierz, nie tylko kolorystycznie, ale również technicznie. Chodzi głównie o to, by ani nie uszkodzić ściany, ani nie uczynić konstrukcji zbyt delikatną i podatną na każdy ruch. Pamiętaj, żeby tak przybić te elementy, by żaden sznurek nie był zbytnio naprężony – powinien zwisać dość swobodnie jeden pod drugim, w odległości – przyjmijmy – 20 cm.

Teraz pora na część właściwą – wybór i ekspozycję fotografii. Możesz stworzyć banner tematyczny, możesz też wykorzystać go do uwiecznienia wyjątkowych momentów, o których zawsze chcesz pamiętać. Zdjęcia umieścisz na sznurkach za pomocą zgromadzonych wcześniej drewnianych klamerek. Zrób to niesymetrycznie, dzięki czemu kompozycja będzie bardziej dynamiczna. Najłatwiej będzie wybrać tzw. polaroidy, bo są dość sztywne i trwałe, więc bez problemu przytwierdzisz je spinaczami do sznurka. Wszelkie inne zdjęcia musisz zaopatrzyć w mniejszą lub większą ramkę z białego kartonu. Biały kolor będzie najlepszy, gdyż odpowiednio zaakcentuje każdą z fotografii. Należy wybrać brystol lub tekturę, żeby uniknąć nieprzyjemnego dla oka efektu fałdowania się już wiszących zdjęć.

Wykorzystanie spinaczy drewnianych pozwoli ci w dowolnym momencie wymieniać zdjęcia tworzące ekspozycję lub łatwo demontować konstrukcję na przykład w celu odkurzenia jej z przeróżnych zanieczyszczeń.