Jak kolor wnętrza oddziałuje na ludzką psychikę?

Jednym z najważniejszych etapów przed rozpoczęciem remontu jest wykonanie choćby ramowego planu – w nim główny punkt stanowi wybór kolorów ścian, mebli i dodatków. Jeśli uwzględnisz w planie przeprowadzenie odmalowania różnych wnętrz, spróbuj nieco poszaleć z barwami. Każdy kolor bowiem inaczej wpływa na ludzką psychikę. Posługując się umiejętnie barwą, możesz poprawić swój humor, dodać sobie energii, zrelaksować się lub uspokoić.

Barwa żółta

Symbolika koloru żółtego jest powiązana ze słońcem, radością i energią. Włączenie żółci do wnętrza, nawet w małych ilościach, będzie je rozjaśniać i zamieni każdy niepogodny dzień w piękną pogodę. Łatwo się domyślić, jak wpływa na samopoczucie użytkowników; typowym efektem jest natychmiastowa poprawa nastroju. Żółty nadaje się do malowania biur i gabinetów, gdyż wpływa pozytywnie na postęp prac umysłowych, pozwala dużo lepiej zapamiętywać, wyciągać wnioski i łączyć fakty. Może się pojawić również w klasach i salach wykładowych, bo poprawia koncentrację i gwarantuje lepsze przyswajanie wiedzy. Ważną zaletą żółtych ścian lub mebli jest też budowanie bardzo swobodnego samopoczucia w tak wyposażonych wnętrzach.

Barwa pomarańczowa

Kolejny słoneczny, ciepły i mocno energetyczny kolor. Wdrożenie tej barwy do wnętrz zapewnia natychmiastowe pobudzenie i zwiększenie koncentracji. Ma działanie odstraszające negatywne emocje i przyciągające te pozytywne. Inną ważną cechą pomarańczowego jest znakomity wpływ na poprawną pracę układu trawiennego przez stymulację wydzielania soków żołądkowych.

Jak kolor wnętrza oddziałuje na ludzką psychikę?Barwa czerwona

Czerwony kojarzy się z chęcią do walki, agresją, silnym pobudzeniem. Dlatego też w aranżowaniu wnętrz dość rzadko stanowi barwę dominującą. Jeśli już, należy jakoś ją zneutralizować, na przykład domieszką bieli lub szarości. Pozytywne cechy czerwieni we wnętrzu to duży wpływ na poprawę przytulności, wywoływanie efektu pozytywnego zainteresowania tematem, wzmaganie pozytywnych emocji.

Barwa zielona

Nieodmiennie kojarzy się z przyrodą, ekologią. Zieleń we wnętrzu ma bardzo pozytywne oddziaływanie na nasze emocje. Zapewnia spokój, okazję do wyciszenia i relaksu. Z tej przyczyny często pojawia się w sypialniach i wszędzie tam, gdzie można wypoczywać. Ma właściwości „uzdrawiające”, na przykład pomaga walczyć z nadciśnieniem. Bardzo kojąca dla oczu.

Barwa niebieska

Ma dość podobne oddziaływanie do zielonego, ale jest mniej sympatyczny w odbiorze. Z tej przyczyny niebieski występuje także w sypialniach, ale też w salonach czy pokojach gościnnych. Pomaga łagodzić nerwy i szalejące emocje, uspokaja, redukuje stres. Również ma właściwości obniżające ciśnienie. Kontakt z różnymi odcieniami niebieskiego sprawia, że mniej odczuwamy głód, więc może towarzyszyć np. pomieszczeniom związanym z różnymi formami wysiłku fizycznego. Nie jest odpowiedni do jadalni, kuchni, stołówek.

Barwa fioletowa

To kolor, który ciągle wychodzi z mody i powraca do łask, pojawiając się praktycznie co drugi sezon jako obowiązkowy w aranżacji wnętrz. Fioletowy jest bardzo uniwersalny, można go stosować w dowolnym pomieszczeniu i w dowolnym natężeniu. Stanowi dobre towarzystwo dla marzeń, pasuje więc do sypialni lub prywatnych apartamentów.