Jak podzielić pokój na dwie części?

W małych mieszkaniach nie zawsze da się zapewnić każdemu z domowników przestrzeń dla siebie. Może być też tak, że chcesz wykorzystać jeden większy pokój do dwóch zupełnie odmiennych rzeczy i potrzebujesz wydzielenia odrębnych „kącików” mieszczących jakieś meble, przedmioty itd. Jest to możliwe, aczkolwiek będzie wymagało wdrożenia pewnych znaczących zmian.

Stwórz plan

Zanim zaczniesz pracę, przemyśl dokładnie sytuację obecną oraz określ cel, jaki chcesz osiągnąć. Wybierz miejsce wymagające odgrodzenia od innych części pokoju. Na pewno widywałeś już tego typu konstrukcje i myślisz, że popularny, stosowany przez niektórych ludzi parawan może nie być dobrym pomysłem (jest to rozwiązanie dość banalne i od razu narzuca skojarzenia z chowaniem czegoś przed wzrokiem innych). Tymczasem wystarczy, że przejdziesz się do sklepu i zobaczysz na własne oczy, ile w tej materii się zmieniło. W sprzedaży są np. parawany lustrzane, szklane, z fototapetą, które od razu zachwycają nawet malkontentów. Niektórzy decydują się nawet na wykonanie tego samodzielnie. Co ty na to?

Robimy parawan

Wykonanie parawanu nie jest zbyt trudne, wystarczy, że wpadniesz na jakiś świetny pomysł. Ciekawą propozycją jest chociażby wykorzystanie płyt winylowych, które już nie grają i nie dasz rady ich sprzedać miłośnikom muzyki, bo są zbyt zniszczone. Interesujący efekt zapewni pokrycie obu stron każdej płyty efektownym papierem samoprzylepnym. Zrób to tak dokładnie, jak tylko potrafisz. Po zakończeniu prac połącz płyty ze sobą w płaszczyznę o odpowiednich wymiarach. Gotowe! Sporządzony samodzielnie parawan pełni pożądaną funkcję, a poza tym jest po prostu piękny.

Jak podzielić pokój na dwie części?Pomysły, pomysły

Najlepiej będzie, jak dobierzesz stylistykę parawanu do tego, jak zostało urządzone wnętrze. Nowoczesny pokój z wieloma kolorowymi dodatkami fantastycznie ożywi parawan sporządzony z wielu części pociętych mat (z tworzywa sztucznego lub tkaniny). Możesz dowolnie kształtować swoje dzieło, zmieniać jego wymiary aż do osiągnięcia zadowalającego efektu.

Rozwiązanie meblowe

W niektórych mieszkaniach parawan nie będzie pasującym estetycznie wyborem. Musisz więc poszukać innej możliwości. Dość prostym i ciekawym pomysłem jest wykorzystanie dużych mebli do fizycznego podzielenia pomieszczenia na dwie części, całkowicie lub tylko częściowo. Jeśli masz sporą, ciężką szafę, może ona odgrodzić część przestrzeni od reszty pokoju. Łatwo w ten sposób uregulować np. kwestie oświetlenia (dostęp do okna) lub przydzielić kawałek wnętrza jednemu, a inny – drugiemu domownikowi.

Postaw na ścianki działowe

Rozwiązaniem służącym do dzielenia pomieszczeń są ścianki działowe. Jeśli uważasz, że będzie to zbyt mało estetyczne rozwiązanie, najprawdopodobniej się mylisz – tak jak w przypadku parawanu. Wystarczy dobrze wybrać ściankę, a później dołożyć starań, by zmodyfikować ją zgodnie ze swoimi upodobaniami i potrzebami. Są różne rodzaje ścianek, stąd właściwy wybór pozwoli np. połączyć ją z dowolnym meblem lub stworzyć płynne przejście między różnymi częściami pomieszczenia.