Jak oświetlić pokój do spania? Lampy do sypialni, które zbudują idealny nastrój

0
2065

Sypialnia bez wątpienia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Jest miejscem odpoczynku, relaksu i wyciszenia, w przeciwieństwie do salonu, pozostaje także często miejscem niewidocznym dla oczu gości i odwiedzających, dając właścicielowi pełną swobodę w zakresie aranżacji wnętrza. Bez względu na indywidualne preferencje i wystrój, każda sypialnia wymaga odpowiedniego oświetlenia, umożliwiającego w pełni satysfakcjonujące użytkowanie z tego ważnego pokoju. Jakie lampy do sypialni powinny się w niej znaleźć?

Lampy do sypialni – ile źródeł światła wziąć pod uwagę?

Na początku warto zastanowić się nad tym, jak wiele czynności i funkcji pełni w naszym domu sypialnia. Z jednej strony jest to pomieszczenie służące do niezwykle ważnej czynności w ciągu doby, spokojnego i efektywnego snu, dlatego też oświetlenie powinno być przytulne, ciepłe, nastrojowe i sprzyjać wyciszeniu. Z drugiej zaś strony sypialnia często odgrywa także rolę garderoby, miejsca na toaletkę, czy też kawałek własnej przestrzeni w mieszkaniu z biurkiem lub biblioteczką, dlatego też należy zadbać o odpowiednio jasne i funkcjonalne światło górne w postaci sufitowej lub wiszącej lampy do sypialni. Warto również pomyśleć o czynnościach, które lubimy wykonywać przed pójściem spać, takich jak czytanie książki czy gazety w łóżku, co wymaga specjalnego oświetlenia w postaci lampki stołowej lub odpowiedniego kinkietu. Ostatnim elementem jest oświetlenie dekoracyjne, takie jak eleganckie i ponadczasowe lampy stołowe z abażurem, czy też nowoczesne światło boczne.

Stylowe i funkcjonalne lampy wiszące do sypialni

Pierwszym i głównym źródłem światła, podobnie jak i w każdym innym pomieszczeniu domowym powinna być lampa górna. Jest to podstawowe źródło oświetlenia, umożliwiające swobodne i komfortowe korzystanie w danego pomieszczenia przy wykonywaniu czynności takich jak szykowanie się do snu, przebieranie, czy ścielenie łóżka. Lampy do sypialni powinny być osłonięte od dołu, najlepiej z kloszem, dzięki czemu nawet z perspektywy leżącej nie będą powodować dyskomfortu, rażąc w oczy. Warto wybierać ozdobne żyrandole lub lampy wiszące do sypialni o przyjemnych barwach i wykonanych z takich materiałów, aby emitowały rozproszone, funkcjonalne, lecz przyjemne dla oka światło. Należy pamiętać, że światło górne to zdecydowanie za mało, aby odpowiednio oświetlić przestrzeń, jaką jest pokój sypialny, dlatego też musi być ono uzupełnione dodatkowymi źródłami światła.

Kinkiety do sypialni, czyli znaczenie światła bocznego

Jak już ustaliliśmy, światło górne w sypialni, choć niezbędne, nie jest jednak wystarczające, aby stworzyć w pomieszczeniu odpowiedni nastrój, będący przecież jego esencją. Na szczęście wybór dekoracyjnych i dodatkowych lamp do sypialni jest naprawdę spory. Do najbardziej ponadczasowych, ozdobnych rodzajów tego typu oświetlenia zaliczyć można bez wątpienia lampy stołowe z abażurem, które umieszczone na szafce nocnej, komodzie, biurku, a nawet parapecie, otulają pokój przyjemnym, rozproszonym światłem, zupełnie zmieniając jego charakter. Alternatywnym rozwiązaniem są kinkiety do sypialni w różnych odsłonach, od klasycznej, przez nowoczesną, aż po industrialne. Montując oświetlenie boczne, koniecznie należy dokonać odpowiednich pomiarów w taki sposób, aby przymocować je na wysokości około 75 cm od materaca. Pozwoli to wyeliminować ryzyko związane z oślepianiem osoby znajdującej się w łóżku.

Podstawa każdej sypialni – lampa stołowa lub biurkowa

Ostatnim rodzajem lamp do sypialni, które warto wziąć pod uwagę, projektując aranżację wnętrza, są lampy biurowe lub stojące, przeznaczone do oświetlania miejsc, w których wykonujemy precyzyjne czynności, jak czytanie, pisanie, czy robótki ręczne. Warto umieścić je w takich miejscach, w  których główne źródło światła jest niewystarczające, jak chociażby przy biurku lub toaletce, przy fotelu, w którym lubimy zanurzyć się w lekturze, czy też tuż przy łóżku, jako alternatywa lub uzupełnienie dla kinkietów do sypialni. Tak zaaranżowana przestrzeń w pokoju sypialnym gwarantuje w pełni komfortowe użytkowanie, a także chwilę dla siebie, odpoczynek i relaks na najwyższym poziomie.