Rury z tworzywa sztucznego czy miedziane – które wybrać?

0
1557

Wybierając rury do instalacji wodnej, jest dla nas ważne, aby były one wytrzymałe i łatwe w montażu, a przy tym wydajne. Zły dobór rur może oznaczać problemy z awariami, przeciekami czy zbyt dużymi stratami ciepła, więc zdecydowanie nie powinniśmy decyzji podejmować na chybił-trafił. W takim razie rury stalowe czy miedziane – które są lepsze? Co ze stosowanymi powszechnie jeszcze kilkadziesiąt lat temu rurami metalowymi?

Co z rurami metalowymi?

Swego czasu we wszelkiego rodzaju instalacjach spotkać można było przede wszystkim rury metalowe. Nie wynikało to z ignorancji czy chęci oszczędności czy tym bardziej z ich doskonałych właściwości, a jedynie z tego, że była to najłatwiej dostępna technologia. Czasy się jednak zmieniły i rury metalowe znacznie straciły na popularności.

Ich właściwości nie mogą równać się właściwościom obecnie stosowanych materiałów. Podatność na uszkodzenia, mała wytrzymałość i trudność w montażu sprawiają, że dzisiaj korzystamy w dużej mierze z innych rozwiązań. Wybieramy przede wszystkim pomiędzy rurami z tworzywa sztucznego i rurami miedzianymi, które są tematem tego artykułu.

Rury miedziane – wady i zalety

Rury miedziane z jednej strony dobrze sprawdzają się w instalacjach wodnych, ponieważ są nie stanowi dla nich wyzwania ani zmienna temperatura, ani wysokie ciśnienie. Ponadto nie zbiera się w nich kamień, co wydłuża ich żywotność i gwarantuje większe bezpieczeństwo.

Wyróżniamy kilka różnych rodzajów rur miedzianych: miękkie, półtwarde i twarde. Jak łatwo się domyślić, im twardsza rura, tym trudniej jest ją zginać i dopasowywać. Z drugiej strony, większa twardość oznacza również większą odporność na uszkodzenia mechaniczne, które stanowią spore zagrożenie dla instalacji wodnych.

Istnieje jednak jeden poważny problem, na który warto zwrócić uwagę, jeśli jesteśmy zainteresowani rurami miedzianymi. Tego typu rury nie radzą sobie najlepiej z wodą bardzo miękką i w takiej sytuacji musimy liczyć się z ryzykiem korozji. Ponadto są co prawda lżejsze niż rury stalowe, ale i tak ważą odczuwalnie więcej niż rury z tworzywa sztucznego.

Dlaczego warto zdecydować się na rury z tworzywa sztucznego?

Rury miedziane mają swoje zalety, natomiast rury z tworzywa sztucznego nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością. Wysokiej jakości rura preizolowana syncopex jest nie tylko lekka i wytrzymała, ale też całkowicie bezpieczna i wydajna. Jej giętkość pozwala na szybki i bezproblemowy montaż – nawet w trudno dostępnych miejscach. Nie musimy się również obawiać, że zajdzie korozja, co, jak już wiemy, jest możliwe w przypadku rur miedzianych.

Jeśli zdecydujemy się zakupić ją od wiarygodnego producenta, co jest możliwe na przykład tutaj: https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/pojedynczy/, możemy liczyć na świetne właściwości termoizolacyjne i znaczną redukcję strat ciepła.

Należy bowiem pamiętać, że rury każdego producenta mogą różnić się parametrami i właściwościami, tak więc jedna rura z tworzywa sztucznego niekoniecznie musi być równie wydajna jak druga, nawet, jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się podobna.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że jeśli zwrócimy się do odpowiedniego producenta, otrzymamy profesjonalne odpowiedzi na wszystkie nasze pytania, a także wsparcie w doborze rodzaju i parametrów rur. Samodzielne podejmowanie decyzji dotyczących instalacji wodnych, kiedy nie jesteśmy w tym temacie ekspertami, może prowadzić do kosztownych błędów, tak więc zdecydowanie warto poprosić o pomoc specjalistów.