Czy meblościanki są nadal w modzie?

Meblościanki jeszcze do niedawna uważane były za relikt przeszłości. Ich okres świetności wydawał się bezpowrotnie minąć, ustępując miejsca nowoczesnym, dużo bardziej minimalistycznym rozwiązaniom. Okazuje się jednak, że meblościanki wcale nie odeszły do lamusa. Po latach znów wracają bowiem do łask. W jakim pomieszczeniu sprawdzą się najlepiej?

Odświeżony design

Na wstępie warto zaznaczyć, że obecnie produkowane meblościanki nie mają wiele wspólnego z ciężkimi, masywnymi meblami sprzed kilkudziesięciu lat. Zmienił się również design oferowanych mebli. Pod pojęciem meblościanka kryje się obecnie zupełnie inna forma. Bardziej nowoczesna, lekka, a jednocześnie niezwykle funkcjonalna. Właśnie funkcjonalność była podstawową zaletą meblościanek. Na relatywnie małej przestrzeni można było zmieścić cały zestaw szafek, półek i szuflad.

Odświeżeniu uległa też sama konstrukcja meblościanek. Obecnie są one wykonywane nawet z litego drewna. Bardziej popularna i przystępna cenowo jest jednak mocna płyta wiórowa oraz płyta MDF. Zastosowanie okleiny na płycie daje wręcz nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o kolorystykę i stylistykę mebli.

Gdzie umieścić meblościankę?

Odwiedzając sklep meblowy, można się przekonać, że meblościanki to bardzo uniwersalne meble. Na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że idealnym miejscem na postawienie tego typu mebla jest salon. Duża przestrzeń daje spore możliwości „zastawienia” jej meblami. Meblościanka do salonu powinna być wyposażona w specjalną wnękę na telewizor, który najczęściej stanowi jej centralną część.

Ale oprócz tego meblościanka może także spełnić swoje zadanie w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym. W tym przypadku centralną częścią mebla staje się wbudowane biurko. Warto, aby meblościanka miała także dużo szuflad i szafek nie tylko na ubrania, ale również na przybory szkolne.

Czy meblościankę można umieścić także w przedpokoju? Oczywiście, że tak! Niemniej jednak, ze względu na specyfikę pomieszczenia, powinna być ona wyposażona w lustra, które powiększą optycznie pomieszczenie.

Wady i zalety meblościanek

Jak każdy element wyposażenia domu czy mieszkania, meblościanki również mają swoje wady i zalety. Pozytywnych cech jest jednak dużo więcej. Przede wszystkim meble tego typu odznaczają się dużą funkcjonalnością. Posiadają zazwyczaj sporą liczbę szuflad, szafek czy półek. Schowanie w nich dużej ilości rzeczy nie stanowi żadnego problemu. Meblościanki mają ogromne znaczenie w przypadku pomieszczeń o małej powierzchni. Nie zabierają dużo miejsca, a jednocześnie gwarantują sporą pojemność. Dzięki temu nie ma potrzeby ustawiania w danym pokoju kolejnych szafek czy szaf ubraniowych. Pewną wadą meblościanek jest fakt, że nie można ich dowolnie przestawiać. Zawsze muszą stanowić spójną całość.

Nie da się ukryć, że meblościanki znowu wracają do łask. Odświeżone pod względem stylistycznym i funkcjonalnym nadal mogą stanowić ważny element wyposażenia mieszkania lub domu.