Jak chronić wnętrze przed nagrzewaniem?

Globalne ocieplenie mocno daje się we znaki – suche i gorące lato z roku na rok trwa coraz dłużej. Na przyszłość warto zatem zadbać o to, by od wysokich temperatur i słońca móc odpocząć chociaż w zaciszu własnego domu. Jak ochronić wnętrze przed upałami? Jest na to kilka sposobów.

Izolacja i wentylacja budynku

Niewłaściwie zaizolowany budynek nie tylko szybko bardzo szybko wychładza się zimą, ale również błyskawicznie nagrzewa się latem. Aby we wnętrzu domu panowała przyjemna temperatura w upalne dni, należy więc zadbać o jego właściwą izolację. Ocieplenie elewacji styropianem, wełną mineralną lub pianką poliuretanową, a także wymiana starych okien czy drzwi na nowe mogą zdziałać cuda.

Nie bez znaczenia jest także wentylacja. Tradycyjna, grawitacyjna, nie radzi sobie dobrze z wymianą powietrza w budynku. Najlepiej więc zainwestować w tą mechaniczną. Na rynku dostępne są różnego rodzaju klimatyzatory, wentylatory sufitowe i kolumnowe czy wiatraki – w szerokim wachlarzu produktów każdy znajdzie takie, które parametrami i możliwościami będą odpowiadały na indywidualne potrzeby.

Ochrona przed słońcem

Wnętrze najszybciej ogrzewa się pod wpływem słońca wpadającego do środka przez szyby okienne. Ochronę przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne zapewniają rolety wewnętrzne i zewnętrzne oraz okiennice. Równie skutecznymi, choć mniej praktycznymi (wymagającymi prania i prasowania) osłonami, są zaciemniające zasłony z grubych materiałów – warto uzupełnić nimi klasyczne firany i ozdobne firanki makarony.

Aby cieszyć się komfortem wypoczynku na zewnątrz, warto też zainwestować w markizy, zasłony lub inne zacienienia na tarasy i schody zewnętrzne. Producenci proponują wiele produktów tego typu dopasowanych do potrzeb zarówno tych osób, które dopiero budują swoje domy, jak i tych mieszkających w budynkach stojących już od lat. Wśród dostępnych rozwiązań można znaleźć wiele ekonomicznych i niedrogich.

Przemyślana eksploatacja

Nawet najlepsza izolacja, wentylacja i ochrona przed słońcem nie zapobiegnie przed  nagrzewaniem się wnętrza, jeśli budynek nie będzie odpowiednio eksploatowany. Warto pamiętać o tym, na przykład zamykać okna i drzwi latem najpóźniej o 7 rano, a otwierać dopiero po zmroku. W przypadku okien i drzwi balkonowych, można pozostawiać je otwarte w ciągu dnia tylko jeśli posiada się dobre markizy lub zasłony na taras.

Dobrze też co jakiś czas uruchamiać wentylatory – ich ciągła praca z pewnością poprawia jakość powietrza, jednak generuje też hałas i duże rachunki za prąd. Wiatraki, klimatyzatory i inne wentylatory elektryczne dają najlepsze efekty w czasie, w którym słońce jest wysoko nad horyzontem i zdążyło już nagrzać powietrze zewnętrzne, czyli w praktyce od południa do godzin wieczornych.

Istnieje wiele sposobów na ochronę wnętrza przed upałami. Izolacja budynku, wentylacja wnętrza, rolety, okiennice, zasłony i markizy mogą znacznie poprawić komfort przebywania w domu w upalne dni. Nie bez znaczenia jest jednak również sposób eksploatacji budynku – zamykanie okien i drzwi w ciągu dnia latem oraz włączanie wentylatorów to proste sposoby na utrzymanie przyjemnie chłodnego wnętrza.