Zastosowanie opryskiwaczy spalinowych

0
2503

Jednym z narzędzi, będących na wyposażeniu każdego ogrodu jest opryskiwacz. Służy on do rozprowadzania oprysków, nawozów czy preparatów przeciwko szkodnikom. Należy jednak pamiętać, że najczęściej stanowi on całkiem pokaźny wydatek.

Najbardziej popularnym rodzajem opryskiwaczy są opryskiwacze spalinowe. Do swojej pracy potrzebują silnika i paliwa. Jego praca jest całkowicie zautomatyzowana. Wyróżnia go szybkość i wygoda pracy. Często można zobaczyć opryskiwacze ręczne. Ich praca polega na tłoczeniu cieczy poprzez ręczne pompowanie. Praca z opryskiwaczem elektrycznym jest równie szybka co z opryskiwaczem spalinowym, natomiast koszty jego eksploatacji są zdecydowanie wyższe. Wymagają one podpięcia do źródła prądu.

Zastosowanie

Opryskiwacze spalinowe cechuje duża wygoda pracy i łatwość przenoszenia, dlatego najczęściej kupują go posiadacze dużych ogrodów i sadów. Dzięki nim rozprowadza się płynny nawóz, stosuje się je także do rozprowadzania środków ochrony roślin. Te rodzaje opryskiwaczy nie potrzebują dodatkowego źródła zasilania. Ich gabaryty powodują fakt, że wygodnie używa się ich na dużych powierzchniach. Ich zbiorniki potrafią zmieścić do kilkudziesięciu litrów płynu.

Rodzaje

Opryskiwacze spalinowe występują w rozmaitych wersjach:

  • jako osobne narzędzie – jest to większe urządzenie, wyposażone w specjalną dyszę. Opryskiwacz stawia się na ziemi i wtedy ten opryskuje ziemię dookoła niego,
  • opryskiwacz spalinowy turbinowy – wyposażony w turbinę, za pomocą której przeprowadza oprysk wokół niego. Ten rodzaj narzędzia sprawdza się w sadach, ponieważ umożliwia rozprowadzanie cieczy na całych drzewkach, czego nie oferują standardowe opryskiwacze,
  • zamgławice z rozpylaczami – szczególnie często spotykane w szklarniach, używane do rozpylania pestycydów i nawozów. Po oprysku, drobna mgła utrzymuje się przez pewien czas, skutecznie przedostając się do trudnodostępnych szczelin,
  • opryskiwacze plecakowe – najwygodniejszy rodzaj opryskiwacza wyposażony w szelki, dzięki któremu można przemieszczać się podczas wykonywania oprysku.

Należy pamiętać, że bardzo obciąża plecy osoby, która wykonuje na nim pracę. Im mniejsza waga opryskiwacza, tym mniejsza ilość płynu mogącego zmieścić się do zbiornika. Przez to jest się zmuszonym do częstego przerywania pracy i uzupełniania cieczy. Taki opryskiwacz jest wyposażony w kilka dysz lub lanc. Zaleca się, by nie dokonywać oprysków różnymi środkami tą samą dyszą lub lancą. Zwykle dysze cechują się precyzją rozpylania a lance mają większy zasięg.