Twoje pierwsze akwarium może być gotowym zbiornikiem z wyposażeniem

Akwarystyka jest wspaniałym hobby, które może zapewnić mnóstwo rozrywki i zagwarantować, że wystrój domu stanie się jeszcze ciekawszy niż był wcześniej. Pierwszy zbiornik może jednak nie być łatwy do stworzenia. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie akwarium wybrać i co w nim umieścić, z chęcią ci podpowiemy.

Akwarium, które ma odpowiedni rozmiar

Pierwsze i najważniejsze, co musisz wybrać, to rozmiar twojego akwarium. Powinno ono posiadać wymiary, które pozwalają na swobodne umieszczenie w nim całego wyposażenia i zostawiają jeszcze sporo miejsca dla rybek, aby czuły się jak najbardziej swobodnie. Dlatego może okazać się, że pierwsza myśl, aby wybrać mały zbiornik, nie jest najlepsza. Musisz uwzględnić bowiem odpowiednią przestrzeń dla swoich pupili, a także to, co będzie im niezbędne, czyli filtr wody, napowietrzacz, grzałkę, ozdoby-kryjówki i ewentualne inne elementy, które będziesz chciał wprowadzić do środka.

Zazwyczaj na początek można zdecydować się na akwarium o wielkości około 100-150 litrów, które swobodnie mieści się w domu, a jednocześnie pozwala już cieszyć się przestrzenią i pięknym wystrojem. Rybkom z kolei pozostawia taką ilość miejsca, która będzie dla nich odpowiednia.

Pokrywa i światło – wybierz je od razu

Doskonałym pomysłem może być wybór akwarium, które od samego początku posiada pokrywę z oświetleniem. Dzięki temu będziesz od razu miał jeden z niezbędnych elementów dobrze dopasowany do zbiornika. Co więcej, w ten sposób natychmiast będziesz mógł zaplanować, gdzie  i w jaki sposób rozmieścisz pozostałe akcesoria. Nowoczesne pokrywy zapewniają bowiem możliwość przygotowania w nich specjalnych otworów, które będą dobrze dopasowane do posiadanych przez ciebie sprzętów.

Ciekawym pomysłem może być także dobór odpowiedniej szafki pod akwarium, która nie tylko dobrze się z nim skomponuje, ale też pozwoli schować w pobliżu wszystkie dodatkowe akcesoria, wykorzystywane podczas jego tworzenia i obsługi.

Akcesoria, o których nie możesz zapomnieć

Decydując się na stworzenie pierwszego akwarium w swoim domu, możesz mieć pewne wątpliwości, po co sięgnąć. W związku z tym, o ile sam nie chcesz wybierać dla siebie poszczególnych elementów, możesz zdecydować się na gotowe akwaria z wyposażeniem, które rozwiążą za ciebie problem pierwszych niezbędnych akcesoriów.

Co zatem powinno znajdować się w taki zestawie? Musi być tam przede wszystkim filtr wody, odpowiedzialny za biologiczną i mechaniczną filtrację. Musi być również grzałka z termostatem i termometrem, która pozwoli utrzymać optymalną temperaturę wody, dopasowaną do gatunku rybek, na które się decydujesz. Ważnym elementem będzie też system napowietrzający, który zagwarantuje zwierzętom stały dostęp do odpowiedniej ilości tlenu.

Jeśli będziesz miał już to wszystko, wystarczy, że dobierzesz najbardziej odpowiadające ci dodatki, które posłużą jako kryjówki dla rybek i jednocześnie ozdobią twoje akwarium. W efekcie stworzysz je bardzo szybko i bez żadnych problemów.