zadania

Planowanie zadań w pracy będzie o wiele łatwiejsze, jeżeli wyznaczymy sobie ostateczny termin ich zrealizowania. Badania jasno pokazują, że znacznie sprawniej poradzimy sobie z ich realizacją. Wyznaczenie sobie tak zwanego deadline jest jednym z podstawowych elementów w skutecznej organizacji czasu pracy. Oczywiście, bywa stresujące, chociaż z drugiej strony gwarantuje na mobilizację do działania. Firmy oraz osoby używają metody SMART, wiedząc, że jednym z elementów jest terminowość celu. Musisz konkretnie podać, kiedy chcesz osiągnąć wyznaczony przez siebie cel.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/planowanie-zadan-jedna-rzecz-o-ktorej-musisz-pamietac/

Planowanie zadań – o czym pamiętać?

Tak jak mówią żołnierze, wszystko zmienia się po pierwszym wystrzale kropkę życie zmusza nas do weryfikacji planów oraz dat. Możesz mnie cierpliwie czekać na dostawę produktu ze sklepu, który chcesz za 3 dni uruchomić w internecie, a tymczasem transport utknął na granicy kraju. Pomimo tego, planowanie zadań oraz wyznaczanie konkretnych dat ich zakończenia przynosi spore korzyści. Badania naukowe potwierdzają naszą obserwacje.

Planowanie zadań w pracy

Maayan Katzir wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu w Tel Awiwie przyjrzeli się dokładnie dlaczego zakreślenie daty końcowej w kalendarzu przynosi korzyści. Przygotowali oni dla studentów liczne, niezbyt emocjonujące zadania do wykonania. Studentów podzielono na dwie grupy. Jedna z nich wiedziała jaki jest postęp wykonywania pracy, pozostali nie otrzymali takiej informacji zwrotnej. Co w takim przypadku się okazało? O dziwo uczestnicy, którzy byli świadomi tego, jak daleko posunęli się w ramach eksperymentu mieli znacznie wyższy poziom wydajności mierzony na zasadzie ich szybkości oraz dokładności wykonania zadania.

Efektywna praca studentów była bardzo widoczna szczególnie pod koniec eksperymentu. Robili oni również mniej przerw, chociaż nie zgłaszali mniejszego zmęczenia. Oznacza to, że wiedza o zbliżającym się końcu pracy pomaga nam w mobilizacji. Emily Reynolds ocenia: „Jeśli wiemy, że nużące zadanie jest już prawie ukończone, to wiemy również, że relaks jest w naszym zasięgu. Zaangażowanie w nasze zadanie i robienie mniej przerw oznacza że bardziej kuszące możliwości są bliżej”.

Naukowcy, którzy wykonali taki eksperyment dodają, iż wtedy, kiedy nie wiemy ile potrwa zadanie, to prawdopodobnie nie włożymy w nie całej swojej energii oraz aktywności. Będziemy w ten sposób oszczędzać siły. Odwrotnie zdarza się, w przypadku kiedy dokładnie ustalony jest termin zakończenia zadania, możemy maksymalnie zaangażować się wówczas bez obaw o to, że zabraknie nam sił.

W następnym razem, kiedy będziesz robić listę rzeczy do zrobienia, pamiętaj nie tylko obowiązkach, ale przy wpisaniu przy każdym zadaniu wyznaczonego terminu jego wykonania. W ten sposób możesz ułatwić sobie zakończenie istotnych zamierzeń.

Zobacz też: http://www.royalproperties.pl/nuda-w-pracy/