Budowa domu jest niewątpliwie drogim przedsięwzięciem, ale jednak nie ma nic przyjemniejszego niż własne „cztery kąty”. Oczywiście najłatwiej jest zakupić dom, tzw. pod klucz, czyli taki, do którego możecie od razu się wprowadzić. Jednak są to zazwyczaj domy deweloperskie, których ceny są w wielu przypadkach windowane. Dlatego wiele osób decyduje się na budowę domu, ale wybierając system gospodarczy. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.
Budowa domu systemem gospodarczym – co warto wiedzieć?
Na samym początku warto wyjaśnić czym jest owy system gospodarczy. Otóż nie oznacza on wcale, że dany inwestor wszystkie prace wykonuje samodzielnie, lecz samodzielnie organizuje wszystkie prace. A więc kupuje materiały, załatwia formalności, czy zatrudnia fachowców. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy, co niewątpliwie jest dużą zaletą takiego rozwiązania. Przykładem może być samodzielne kupowanie materiałów budowlanych. Wystarczy tylko poświęcić czas, by sprawdzić i porównać oferty i wybrać tę najkorzystniejszą. Oczywiście jak to zwykle bywa „kij ma dwa końce”, czyli może się okazać, że kupując materiały budowlane wybierze się nie to, co trzeba i po prostu wyrzuci się pieniądze w błoto. Warto zauważyć, że firmy i fachowcy mają swoich sprawdzonych dostawców. Dlatego dla klienta mogą kupić materiały w korzystnej cenie. Wszystko zależy rzecz jasna, z jakiej firmy usługowej się korzysta.
Budowa domu systemem gospodarczym trwa dłużej
Kupując dom, praktycznie z dnia na dzień można się wprowadzić. Z kolei budując go w systemie gospodarczym na przeprowadzkę trzeba sporo zaczekać. Oczywiście wszystko zależy od Waszych umiejętności zarządzania, ale i tego czy Wasi pracownicy wywiążą się z terminów. Budowa w systemie gospodarczym ma także zalety, gdyż szybkość prac możecie dostosować do swoich środków. Jednak to znacząco wydłuża budowę, która przez takie działanie może trwać nawet wiele lat. Jak wiadomo takiej budowy nie można pozostawić samej sobie, lecz trzeba dokładnie ją zabezpieczyć, co z kolei generuje dodatkowe środki. Swoją drogą nie można stanu surowego zamknąć bez wykonania dachu, gdyż zwyczajnie mogłoby dojść do zalania i przed dalszymi pracami trzeba by było osuszać budynek.
Liczą się narzędzia
Czasami oszczędzanie jest dobre, ale nie zawsze. Nie sprawdza się szczególnie w przypadku budowy domu, jeżeli chcemy wykonać prace samodzielnie, a nie mamy o tym zielonego pojęcia i wiedzę czerpiemy z Youtube. W takiej sytuacji możemy poczynić wiele złego, co spowoduje nie tylko przerwanie prac, ale i konieczność znalezienia fachowców, którzy poprawią źle wykonane przez nas prace. Bardzo ważne jest także dysponowanie odpowiednimi narzędziami i akcesoriami. Poza młotkami, miarkami czy packami, przyda się także klej epoksydowy, ale i elektronarzędzia, które są bardzo drogie. O ile mocny klej epoksydowy kupicie za kilka złotych, o tyle za dobre elektronarzędzia musicie zapłacić kilka tysięcy złotych.
Czy warto podjąć się budowy domu w systemie gospodarczym?
Budowa w systemie gospodarczym polecana jest szczególnie dla osób, którym nie zależy na szybkiej przeprowadzce i co ważne nie dysponują od razu całą kwotą przeznaczoną na budowę. Z kolei, jeżeli zależy Wam na czasie, to zdecydowanie lepiej zatrudnić specjalistów, którzy zorganizują całą pracę, a także pomogą w załatwieniu formalności. Oczywiście przypominamy, że należy podpisać umowę i wykonać dokładny kosztorys. Dzięki temu od razu będziecie wiedzieć, ile będziecie potrzebować gotówki czy na jaką kwotę będziecie chcieli wziąć kredyt hipoteczny. Musicie liczyć się także z tym, że firmy budowlane przed rozpoczęciem prac biorą zaliczkę i jest to całkiem normalny proceder. Z kolei podpisując umowę, musicie pamiętać, aby uwzględniony w niej był termin rozpoczęcia prac i termin ich zakończenia.
Jeżeli jednak zdecydujecie się na budowę domu systemem gospodarczym pamiętajcie, aby wszystko dokładnie rozplanować, dzięki temu unikniecie niespodzianek. Ponadto przypominamy, że przed rozpoczęciem prac musicie załatwić wszelkie formalności, a więc uzyskać choćby pozwolenie na budowę. Dodatkowo potrzebne będą Wam mapki geodezyjne, na które też czeka się przynajmniej kilka tygodni.