Piaskowanie trawnika, czyli wiosenna pielęgnacja ogrodu

Wykonywanie regularnie piaskowania pozwoli zachować piękną i zdrową trawę przed domem. Ta czynność pozwala wpłynąć na polepszenie się systemu korzeniowego trawy i ułatwia dostęp wody lub składników odżywczych do korzeni. Można to łatwo zrobić, zaopatrując się w odpowiednie narzędzia. Czynność nie jest skomplikowana, ale jeśli nie wiesz od czego zacząć, poniższy poradnik będzie pomocny.

Dlaczego warto wykonać piaskowanie trawnika?

Czynność określana jako piaskowanie trawnika polega na pokryciu go niewielką ilością piasku lub mieszanki piasku z torfem lub ziemią. Dzięki temu gleba staje się lepsza, bardziej przepuszczalna, co niemalże od razu mogą odczuć korzenie trawy. Dociera do nich znacznie więcej wody i nawozu, a także powietrza. Efekt piaskowania widoczny jest też na powierzchni. Jest to skała o porowatej strukturze i bardzo małych drobinach, stąd świetnie wypełnia wszystkie nierówności gleby. Dzięki temu trawa może lepiej rosnąć. Specyficzna struktura piasku nie pozwala na powstawanie tzw. przestojów wody w obrębie trawnika, tym samym uniemożliwiając aktywny wzrost chwastom. Jeśli piaskowanie zostanie wykonane poprawnie, wystarczy zrobić to raz na rok, przy okazji wertykulując i aerując Piaskowanie trawnika, czyli wiosenna pielęgnacja ogrodutrawnik. Odpowiednią porą na wykonanie piaskowania jest koniec lata lub początek jesieni.

Niezbędne wyposażenie do piaskowania

Najważniejszy tutaj jest odpowiedni piasek. Najlepszy będzie piasek rzeczny wzbogacony dodatkami takimi jak kompost, torf, kreda, glinka itd. Mieszanka powinna być sucha. Składniki te nie są wymienione przypadkowo. Dołączenie do piasku kompostu lub torfu zapewni zaopatrzenie gleby w odpowiednią ilość składników odżywczych. Kreda poprawi pH gleby, jeśli jest za niskie, bo często właśnie to jest przyczyną problemów z trawnikiem. Jeśli jest dostępny, można wypróbować zeolit (do kupienia lub sprowadzenia). Materiał ten służy jako naturalny magazyn wody z możliwością jej odzyskiwania, dzięki czemu trawnik nie zniszczy się aż tak podczas upałów.

Większość osób wykonując piaskowanie korzysta z taczki i narzędzi takich jak łopata czy grabie. Przed rozpoczęciem prac dobrze będzie wyposażyć się w odpowiednią ilość mieszanki piaskowej, biorąc pod uwagę wymiary ogrodu oraz to, że trzeba pokryć powierzchnię 2-3 mm warstwą piasku.  Osoby zamożne i regularnie pielęgnujące trawniki mogą zainwestować w piaskarkę, która jest o wiele wydajniejsza i zapewnia regularne posypanie gleby piaskiem.

Wskazania do piaskowania

Niektóre gleby nie potrzebują tego zabiegu. Jeśli trawnik zlokalizowany jest na podłożu, które naturalnie jest bogate w piasek i wykazuje tendencje do przesuszania się, można, a nawet trzeba, całkowicie pominąć piaskowanie. Nie używamy piasku także w miejscach narażonych na erozję lub osuwanie się, np. mając trawnik na powierzchniach zboczy lub skarp. Oprócz efektów związanych z nadmiernym rozluźnieniem gleby może dojść do jej niepotrzebnego wysuszenia i niekoniecznie pomoże podlewanie. W takich przypadkach najlepiej będzie z piaskowania zrezygnować.