Oświetlamy salon - lampa wisząca czy tradycyjny żyrandol?

Przede wszystkim należy zacząć od zdefiniowania różnicy między obydwoma pojęciami. Lampa wisząca jest to zazwyczaj duża lampa z jednym źródłem światła, oświetlająca całe pomieszczenie, natomiast żyrandol to kilka źródeł światła połączonych w jedną spójną całość, która również oświetla wnętrze.

Zarówno pierwsze, jak i drugie umieszczane są najczęściej w centralnej części salonu lub nad dużym stołem w jadalni. Stanowią one nie tylko źródło światła, ale również w pomieszczeniach, w których się znajdują, najważniejszy i przyciągający wzrok element dekoracji. Maja one wiele cech wspólnych, które często są sporne podczas wyboru tego odpowiedniego oświetlenia do pomieszczenia.

Jeśli wybór pada na lampę wiszącą, to niedopatrzeniem byłoby nie przytoczenie jako przykładu, idealnie pasującej do nowoczesnego salonu, modelu Dots od firmy Zuma Line. Jest ona dowodem na to, że ekstrawagancja i nietuzinkowość może iść w parze z elegancją i artyzmem. Składa się ona z metalowych kół tworzących kule, na myśl których od razu kojarzy się ze słońcem. Jest to połączenie czerni, złota i światła, które daje efekt niemal magiczny.

lampa wiszaca

Kolejna ciekawą propozycją jest szklana lampa wisząca Blow od Nordlux. Również jest to dość awangardowy model, lecz w old schoolowej stylistyce. To coś zdecydowanie dla koneserów, pasujące do artystycznej duszy. Ma trapezowy kształt oraz złote szkło, które skłonią każdego miłośnika elegancji do posiadania właśnie takiej lampy. Świetnie pasuje do rustykalnego stylu, jest też w stanie ocieplić chłodne skandynawskie wnętrze. Zdecydowanie doda ona pomieszczeniu oryginalności i charakteru.

Przechodząc teraz do tych bardziej klasycznych, czyli żyrandoli – model Carat Crystal od firmy Kolarz to propozycja dla osób ceniących luksus i droższe, ale zdecydowanie warte swojej ceny elementy dekoracji. Jest on pozłacany 24 karatowym złotem, zdobiony dużymi kryształami Pure, których połączenie momentalnie przypomni nam czasy, kiedy można było spotkać takie dzieła sztuki jedynie na dworach i pałacach. Teraz to cudo można mieć we własnym domu. Pasuje on idealnie do baśniowego, poetyckiego wnętrza.

zyrandol

Prostotę, a zarazem elegancję prezentuje natomiast duży żyrandol Frame firmy Maytoni. Jest to model doskonale nadający się do zamontowania w przestronnym wnętrzu. Ma aż 8 źródeł światła, dzięki czemu gwarantuje idealne oświetlenie całego pomieszczenia. Cały wykonany jest z metalu, natomiast klosze okrywające żarówki z jasnej tkaniny. Będzie on doskonałym wypełnieniem aranżacji klasycznego salonu.

Podsumowując, wybór żyrandola lub lampy wiszącej zależy od stylu wnętrza, w jakim owe oświetlenie należy zamontować. Jeśli urządzane są „cztery ściany’ w stylu ekstrawaganckim, lepszą propozycją będzie nowoczesna lampa wisząca, natomiast jeśli do wnętrza trzeba wnieść nutkę klasyki, idealnym rozwiązaniem będzie żyrandol, nadający patosu całej przestrzeni. Oczywiście modele są bardzo różnorodne, toteż należy kierować się przede wszystkim własnym wyczuciem i wybrać to, co najlepiej odda charakter wnętrza.

Źródło: https://ardant.pl/pomieszczenie/salon/