Farba na rdzę – czy to wystarczy?

Korozja to naturalny proces destrukcji metalu. Na skutek wpływu czynników zewnętrznych metalowe elementy zmieniają swój wygląd i tracą sukcesywnie swoje właściwości. Aby temu zapobiec, stosuje się farbę antykorozyjną, szczególnie kiedy zabezpieczamy powierzchnie mające bezpośredni kontakt z wodą lub też przedmioty z metalu znajdują się w środowisku o wysokim poziomie wilgotności. Czy jednak farba na rdzę to wystarczająca ochrona? Czy może ona skutecznie pomóc w spowolnieniu procesu niszczenia metalu?

Dlaczego metal ulega korozji?

Metale mają różny stopień twardości i wytrzymałości, wszystkie jednak są materiałami o dużej odporności na wpływ czynników zewnętrznych i na uszkodzenia mechaniczne. Metalowe przedmioty nie są jednak niezniszczalnymi, naturalnie wraz z upływem czasu niszczeją.

Metal ulega utlenianiu na skutek kontaktu z wodą i wilgocią. Na ich powierzchni pojawia się warstwa wodorotlenków i tlenków metali. Jest to proces, który nazywamy korozją. Kontakt z tlenem i wodą dla metalu oznacza sukcesywne „umieranie”, całkowita jego destrukcja jest kwestią czasu. Farba na rdzę spowalnia ten proces, pozwala zabezpieczyć metalowe powierzchnie przed wodą i wilgocią. To powoduje, że przedmioty i konstrukcje zachowują swoją trwałość i nie tracą swoich właściwości fizycznych.

Farba na rdzę – jak stosować?

Farba na rdzę przeznaczona jest do aplikacji na metalowe powierzchnie w celu skutecznego zahamowania procesu korozji. Przed jej nałożeniem konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie podłoża – zawsze farbę nakładamy na oczyszczone elementy metalowe. Najpierw usuwamy wszystkie luźne zanieczyszczenia i niezwiązanych z podłożem warstw farby. Dobrze sprawdzi się szpachelka lub druciana szczotka. Jeżeli już pojawia się na metalu rdza, trzeba również ją usunąć. Skuteczne może okazać się ścieranie lub dłutowanie w zależności od stopnia korozji. Zanim farba na rdzę pojawi się na metalowej powierzchni, musimy ją jeszcze odtłuścić z wykorzystaniem np. specjalnego rozpuszczalnika.

Kolejny krok to mycie powierzchni wodą, pozostawienie jej do całkowitego wyschnięcia i nadanie jej szorstkości, wykorzystując do tego papier ścierny. Dopiero teraz możemy rozpocząć aplikację farby.

Profesjonalne środki – jak wybrać dobrze?

Farba na rdzę występuje w wielu wariantach, do wyboru mamy farby różnych producentów i o różnych składach. Ważne jest, aby cechowały się dobrą przyczepnością i miały w składzie wysokiej jakości pigmenty antykorozyjne. Dobra farba na rdzę zapewnia długoletnią żywotność i skuteczną ochronę przed wpływem niekorzystnych warunków pogodowych. Powinna także być przyjazna dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego, a zatem zwróć uwagę na zawartość substancji lotnych. Przykładem takiej farby jest Elastometal dostępny w sklepie internetowym Noxan. Oprócz wyżej wymienionych właściwości przypisuje się jej bardzo dobrą ochronę przed łuszczeniem i pękaniem – jest wysoko elastyczną farbą. Podczas aplikacji nie powstają zacieki, doskonale kryje i świetnie sprawdza się przy grubych warstwach. Ponadto charakteryzuje się właściwościami uszczelniającymi – powstała powłoka nie przepuszcza wody i powietrza.

Tego typu farby jak Elastometal nakłada się na przygotowane wcześniej podłoże (według wyżej wymienionych wskazówek), ale też na dobrze przylegające powłoki malarskie. Warto jest zwrócić uwagę na tę cechę farby, ponieważ bardzo często usunięcie starych malarskich powłok jest niemożliwe lub bardzo trudne. Dobra farba na rdzę to bez wątpienia wystarczająca ochrona przed korozją. Trzeba jednak pamiętać o jej odpowiedniej aplikacji, a także zwracać uwagę na skład przy jej wyborze. Przykładowo Elastometal jest farbą jednoskładnikową i przed jej nałożeniem nie ma konieczności gruntowania. To ważne, aby aplikacja farby była łatwa i nie przysparzała dodatkowych kłopotów.