Wybór stolarki okiennej jest bardzo trudny, zwłaszcza, że nie można jednoznacznie stwierdzić, które okna są najlepsze. Okucia, profil, zestaw szybowy, słupki, skrzydła i szprosy wchodzą w skład okna i to one decydują o jego jakości i trwałości. Jednak, z jakich materiałów wybierzemy stolarkę okienną do naszego domu, zależy tylko od nas.

OKNA DREWNIANE

Najczęściej wykonane z drewna dębowego, modrzewiowego i sosnowego. Okna drewniane uważane są za bardzo szykowne i eleganckie. Ramy okien są bardzo trwałe i bardziej sztywne, a co za tym idzie są trudniejsze do sforsowana przez włamywacza.

Okna na zamówienie z drewna nie odkształcają się pod wpływem temperatury i wilgoci. Drewno zabezpiecza się przed niepożądanymi działaniami czynników atmosferycznych, specjalnymi lakierami kryjącymi i farbami akrylowymi.

Należy pamiętać o tym, że stolarkę okienną z drewna należy systematycznie pielęgnować i konserwować. Czyszczenie okien drewnianych powinno odbywać się, przynajmniej raz w roku. Decydując się na zakup okien drewnianych, pamiętajmy o tym, że profile z miękkiego drewna są zazwyczaj cieplejsze, niż z drewna twardszego.

OKNA PLASTIKOWE

Okna PCV mają budowę komorową, im komór jest więcej tym, rama okienna jest szczelniejsza. Nie wymagają one specjalnej konserwacji, są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Warto pamiętać o tym, że profile PCV produkuje się w różnych kolorach.

Nasze okna na zamówienie z plastiku mogą imitować drewno lub metal, wszystko za sprawą specjalnych oklein okiennych. Profile okien maja dużą wytrzymałość, nie ulegają deformacji pod wpływem wysokiej temperatury.

Decydując się na okna na zamówienie z plastiku, musimy pamiętać o tym, że rama tych okien zazwyczaj jest ze stalową wkładką, co sprawia, że okna plastikowe są znacznie zimniejsze od drewnianych.

OKNA ALUMINIOWE

Okna o ramach aluminiowych są znacznie smuklejsze, niż plastikowe czy drewniane. Dzięki plastyczności aluminium możliwe jest tworzenie, bardzo wąskich profili okiennych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, dla osób, które chcą mieć zapewniony maksymalny dostęp światła do pomieszczenia.

Powierzchnia profili może imitować kolor drewna, być błyszcząca lub matowa. Wybierając okna na zamówienie z aluminium, musimy mieć świadomość tego, że okna te nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji i są bardzo trwałe.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na okna aluminiowe, drewniane czy z PCV, pamiętajmy o tym, by zostały one właściwe zamontowane. Okna mogą stracić swoje parametry, jeżeli zostaną osadzone w niewłaściwy sposób.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm – okna na zamówienie