Marmurowe ściany za grosze

Jeśli podoba ci się marmur jako element dekoracji wnętrza, masz obecnie bardzo dużo możliwości wdrożenia takich rozwiązań do swojego domu. Nie musisz nawet korzystać z drogich i ciężkich powierzchni wykonanych z prawdziwego kamienia. Owszem, nic nie zastąpi oryginalnych blatów lub ścian z marmuru, ale nie wszędzie się one sprawdzą. Masz możliwość wprowadzenia specyficznego rysunku właściwego dla marmurowych elementów do pomieszczeń za naprawdę niską cenę.

Popularność marmuru

Unikając przepłacania i zmieniania wnętrza w kamienną celę, możesz cieszyć się obecnym na ścianach czy meblach marmurowym wzorem. Jest on obecnie bardzo modny, o czym na pewno wiesz, choć trochę interesując się tematem. Elementy z tym charakterystycznym deseniem pojawiają się w wielu projektach i są chętnie prezentowane np. na blogach lub w czasopismach wnętrzarskich. Wykorzystując ów wzór w swoim wnętrzu, możesz wykorzystać wyjątkowo klasyczny i ponadczasowy efekt, jaki on zapewnia niezależnie od rozmiaru powierzchni, na jakiej się znajduje. Chcąc oszczędzić i nie inwestować w prawdziwy marmur, masz dwie możliwości:

– pomalowanie powierzchni w odpowiedni wzór farbą

– użycie specjalnej tapety.

Oba rozwiązania nie są zbyt drogie i można je bez problemu zastosować podczas remontu lub urządzania nowego wnętrza.

Zalety tapet

Na pewno użycie tapety imitującej marmur będzie dużo prostsze, niż samodzielne malowanie charakterystycznego wzoru w wybranym miejscu. Masz do wyboru kilka różnych wariacji dotyczących deseni oraz nasycenia kolorów. W porównaniu do wyposażenia wnętrza w prawdziwe marmurowe elementy, zakup tapety wypada dość tanio, nie jest jednak sprawą groszową. Najtańsze będą zwykłe marmurowe tapety bez żadnych modyfikacji wzoru. Jeśli szukasz czegoś bardziej nietypowego, zapłacisz więcej (choć wciąż jest to rozwiązanie tańsze). W naszym kraju moda na marmur nie jest jeszcze zbyt rozwinięta, więc szukając ciekawych pomysłów na tapetę skoncentruj się na zagranicznych sklepach lub regularnie przeglądaj Allegro. W ten sposób łatwiej znajdziesz nietypowe Marmurowe ściany za groszewzory, niż w zwykłych sklepach z tapetami.

Zalety wymalowanego wzoru

Inną opcją poza tapetowaniem jest wymalowanie marmurowych wzorów na wybranych powierzchniach za pomocą odpowiednich farb. Najprostsze i najtańsze rozwiązanie dostępne jest od ręki, wystarczy bowiem zwykła farba w odpowiednim kolorze i odrobina wyobraźni (albo odwzorowanie deseniu np. z internetu). Dlaczego jest to najprostsze? Zdecydowanie nie da się samą farbą przekształcić zwykłej ściany w marmurową, zwłaszcza jeśli modyfikację wykonują mało doświadczone osoby. Jest jednak ciekawsza możliwość. Niektóre firmy produkujące rozwiązania do wnętrz, jak np. MAGNAT proponują nakładanie na ścianę specjalnej masy, która możliwa jest do dowolnego ukształtowania za pomocą rąk lub odpowiedniego narzędzia. Gotową fakturę pokrywa się zakupionym w tej samej firmie lakierem gwarantującym nabranie przez ścianę właściwej kolorystyki.

Z marmurem trzeba uważać?

Wykorzystując we wnętrzu marmurowe elementy łatwo popaść w przesadę i zbyt mocno wychłodzić pomieszczenia, zmieniając je na kształt gablot muzealnych. Żeby tego uniknąć, dobrze jest ograniczać się tylko do jednej lub dwóch ścian pokrytych tym wzorem lub stosować go na niewielkich powierzchniach, dzięki czemu nie „zdominuje” całości wystroju.