Naturalny kamień na blacie w kuchni prezentuje się elegancko i kunsztownie. Pasuje do wnętrz w wielu stylach, ale nie każdy jego gatunek gwarantuje trwałość i łatwą pielęgnację. Na blatach kuchennych najlepiej sprawdzą się: granit, marmur, porfir i bazalt.

Kamienny blat będzie ozdobą szczególnie we wnętrzach minimalistycznych, rustykalnych, klasycznych i nowoczesnych. To trwały, uniwersalny i praktyczny materiał, który posłuży Ci przez wiele lat.

Granit,porfir, bazalt i marmur na blatach kuchennych

Firmy, które świadczą usługi kamieniarskie, najczęściej na blaty kuchenne zalecają granit, porfir, bazalt i marmur. Trzy pierwsze są solidne i odporne na zabrudzenia. Marmur zaś wymaga  zaimpregnowania preparatem, który zabezpieczy kamień przed wodą i plamami. Wszystkie typy kamienia cechuje odporność na wysokie temperatury – typowe dla środowiska kuchennego. Łatwo też poddają się obróbce, co umożliwia kreowanie dowolnych kształtów i dostosowywanie ich do stylistyki niemal każdego wnętrza. Zależnie do Twoich upodobań, możesz mieć blat kuchenny z granitu, marmuru, bazaltu lub porfiru o powierzchni gładkiej i połyskującej lub szczotkowanej – o matowym wykończeniu. Ze względów praktycznych, najlepiej sprawdzają się blaty gładkie, ponieważ łatwiej je utrzymać w czystości. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też blaty z surowego kamienia, których estetyka dobrze komponuje się, np. ze stylem industrialnym.

Pielęgnacja kuchennego blatu z kamienia

W codziennej pielęgnacji blatów kuchennych wykonanych z kamienia sprawi się letnia woda, którą po dokładnym umyciu, możesz wytrzeć do sucha chłonną ściereczką. Jeżeli w trakcie przygotowywania potraw, Twój blat zabrudził się tłuszczem, łatwo oczyścisz go wodą z łagodnym detergentem. Zwróć jednak uwagę, aby preparat ten nie zawierał dodatków zwalczających osad z kamienia i rdzy, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię blatu. W przypadku dużych i rozległych zabrudzeń nieznanego pochodzenia, niezbędne mogą okazać się specjalne preparaty do czyszczenia kamienia lub pomoc firmy, która profesjonalnie świadczy usługi kamieniarskie.

Zobacz także: Zmywarka zabudowana w szafce kuchennej.  Jak wybrać i zamontować sprzęt?