Jakie lampy do salonu wybrać?

Pokój dzienny to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu – przestrzeń nieustannie tętniąca życiem jest miejscem, w którym spędzasz czas wspólnie z rodziną, przyjmujesz gości lub po prostu relaksujesz się po dniu spędzonym w pracy. Właśnie dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego oświetlenia, które nie tylko podniesie komfort użytkowania czterech kątów, ale także stworzy w nich przytulny, przyjemny klimat. Podpowiadamy, jakie lampy do salonu wybrać!

Jaki rodzaj lampy pasuje do pokoju dziennego?

Najpopularniejsze lampy do salonu to oczywiście modele instalowane na suficie – zarówno wiszące, jak i cieszące się coraz większym zainteresowaniem plafony. To właśnie one sprawdzają się rewelacyjnie w roli centralnego oświetlenia w pomieszczeniu, rozświetlając cztery kąty po zapadnięciu zmroku. Warto jednak dopełnić ich działanie innymi modelami. 

Doskonałym pomysłem jest zakup lamp stojących, które można postawić przy regale, w pobliżu telewizora lub obok kanapy, aby zagwarantować sobie przyjemne dla oka oraz komfortowe warunki do odpoczynku czy czytania książki wieczorami. Podobny efekt uzyskasz, wybierając oprawy stołowe. Oryginalnym sposobem na rozświetlenie wnętrza są również kinkiety – lampy ścienne, których design doskonale komponuje się z wyglądem oświetlenia sufitowego, pozwalając na stworzenie funkcjonalnej i spójnej przestrzeni.

Kilka wskazówek od specjalistów z branży

Specjaliści z branży oświetlenia mają kilka sprawdzonych trików, dzięki którym znalezienie idealnej lampy dopasowanej do aranżacji salonu nie sprawi Ci najmniejszego problemu. 

Czy wiesz, że łatwym sposobem na optyczne podwyższenie sufitu w przestrzeni jest wybór oprawy o źródle światła skierowanym ku górze? Odwrotny efekt osiągniesz, instalując w pokoju modele świecące w dół. Z kolei do zwiększenia metrażu przestrzeni idealnie nadaje się oświetlenie umieszczone tuż przy lustrze. Jesteś właścicielem wąskiego lub długiego salonu? Na to również jest sposób! Wystarczy, że zdecydujesz się na instalację kinkietów na dłuższej ścianie – w ten sposób przestrzeń będzie wydawać się szersza.

Postaw na energooszczędność

Wybierając oświetlenie wewnętrzne do salonu, znakomitym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą lamp LED. Nowoczesna technologia produkcji sprawiła, że tego typu źródła światła w ostatnich latach zyskały miliony zwolenników na całym świecie. W czym tkwi sekret ich popularności? Oczywiście w energooszczędności! 

Szacuje się, że instalacja oprawy LED pozwala na obniżenie zużycia energii elektrycznej nawet o 90% w stosunku do tradycyjnych modeli przy zachowaniu niezmiennej mocy światła. Na tym jednak zalety nowoczesnego oświetlenia się nie kończą – równie istotna jest oszczędność pieniędzy gwarantowana przez długi czas pracy diod elektroluminescencyjnych. Lampy świecą nieprzerwanie przez od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy godzin, osiągając maksymalną moc w ciągu kilku mikrosekund. I to bez nagrzewania oraz zawartości szkodliwych dla środowiska substancji, np. rtęci. Dzięki temu żarówki LED są również ekologiczne.