W nowoczesnym domu

Jednym z najnowocześniejszych trendów, jeżeli chodzi o urządzanie swojego domu czy mieszkania, jest zautomatyzowanie niektórych jego aspektów. To nie tylko bardzo sprytny sposób na ułatwienie sobie życia, ale również może służyć jako nietuzinkowe hobby. Trzeba sobie jednak tutaj postawić pytanie, czy automatyka domowa jest w ogóle warta zachodu? Przecież bardzo często bywa tak, że nowe technologie są na początku mocno ograniczone i warto się nimi zainteresować dopiero po pewnym czasie, kiedy już nabiorą kolorów i okrzepną. Z automatyką domowa jednak tak nie jest, a tematyce tej poświęciło swoją działalność wiele firm – między innymi polski BleBox. Ogrom ilości podzespołów, systemów i modułów jest tak wielki, a możliwości, które nam one dają tak szerokie, że na początku bardzo często trudno jest się nawet zdecydować, od czego zacząć, w którym kierunku pójść i co na pierwszych etapach automatyzacji będzie najbardziej istotne.

W niniejszym tekście postaramy się rzucić nieco światła na ten temat. Podczas stopniowego automatyzowania mieszkania potrzebny jest jakiś plan i być może poniższe akapity pomogą go sformułować.

Kwestie budżetowe

Najważniejszymi elementami każdego planu są jego cele oraz budżet dostępny do jego realizacji. Automatyzację mieszkania zaczyna się zazwyczaj od oświetlenia. Tutaj świetną pomocą jest wspomniany wcześniej BleBox i jego moduły oraz sterowniki LED, dzięki którym możemy z powodzeniem zarządzać uzupełniającym oświetleniem (a docelowo również i głównym).

Oczywiście, manipulacja domowym oświetleniem to tylko jedna z wielu możliwości, jakie daje nam automatyka. Moduły inteligentnego mieszkania mogą posłużyć nam do zautomatyzowania działania okien i żaluzji, dzięki czemu będzie można zmieniać ich układ za pomocą telefonu czy pilota. Inne moduły pomogą zwiększyć bezpieczeństwo gniazdka domowego, czy to za pomocą dodatkowych alarmów czy też dzięki symulowaniu ludzkiej obecności w pustym mieszkaniu. Kolejnym celem, jaki często realizowany jest za pomocą automatyzacji gospodarstwa domowego jest szeroko pojęta ergonomia, czyli chęć obcięcia kosztów jego prowadzenia. Widać więc wyraźnie, że możliwości jest bardzo dużo – dlatego warto mieć skonkretyzowany plan.

Kolejność pomieszczeń

Następną kwestią, którą koniecznie trzeba przemyśleć jest to, w którym pomieszczeniu zostanie umieszczony nasz pierwszy moduł BleBox. Wiele z komponentów systemów inteligentnego domu jest na tyle wszechstronnego zastosowania, że można używać ich do różnych celów w różnych pokojach, jednak nie wszystkie są takie. Niektóre są na tyle wyspecjalizowane, że ciężko będzie użyć ich w innym miejscu, dlatego dobry plan i opracowanie kolejności automatyzacji mieszkania znacznie ułatwiają cały ten proces.