Serce domu – tak często jest nazywana kuchnia, a meble kuchenne, sprzęty i akcesoria do gotowania i pieczenia to elementy, które wypełniają to miejsce życiem. Zaprojektowanie kuchni w sposób ergonomiczny, dopasowany do potrzeb domowników, ale również z naciskiem na odpowiednie walory estetyczne to wyzwanie dla niejednego projektanta. Co wziąć pod uwagę, przy projektowaniu wymarzonej kuchni?

Potrzeby i oczekiwania domowników na pierwszym miejscu

Jako miejsce, w którym dużo się dzieje, kuchnia powinna stanowić przestronną, swobodną w poruszaniu się całość. Najważniejsze jest rozmieszczenie poszczególnych elementów pomieszczenia w taki sposób, aby spełniało funkcję użyteczności i niosło łatwość w korzystaniu. Niemałe znaczenie ma tutaj kształt pomieszczenia, które niejako uwarunkuje układ kuchni. Możliwości jest wiele: układ może przypominać w kształcie literę „L”, „U” lub „G”, być zaprojektowany jednorzędowo lub dwurzędowo, być zamknięty lub otwarty na salon czy też posiadać wyspę. Każda ze stref pomieszczenia musi spełniać swoją rolę nienagannie tj. pomagać w organizacji, a nie przeszkadzać i męczyć. Przygotowanie, gotowanie, pieczenie, zmywanie i przechowywanie to strefy, które powinny być wyposażone w nowoczesne meble kuchenne, wysokiej jakości sprzęt AGD oraz przydatne akcesoria ułatwiające pracę w kuchni. Rozmieszczenie poszczególnych elementów powinno tworzyć wygodny ciąg roboczy, który może zaczynać się od lodówki, przechodzić w blat roboczy, następnie zlewozmywak, znów blat roboczy, aż do płyty indukcyjnej lub gazowej z okapem kuchennym oraz piernik. Wszystkie przybory potrzebne do pracy powinny znajdować się w konkretnych, dobrze usytuowanych ze względu na funkcjonalność miejscach, aby przygotowywanie posiłków mogło być płynne i przyjemne. Warto podkreślić, że ważną rzeczą przed rozpoczęciem aranżacji wnętrza kuchni, jest jej drobiazgowy pomiar, a także właściwy dobór kształtu zabudowy kuchennej w stosunku do wielkości wnętrza. Zatem meble kuchenne muszą mieć określoną wielkość, szerokość i wysokość, aby były łatwo dostępne.

Dobór materiałów – jakość to podstawa

Kuchnia idealna to taka, w której sprzęty i materiały wykończeniowe są trwałe i odporne. Tym lepiej jeśli będą łatwe do utrzymania w czystości (np. szybkie do wyczyszczenia meble kuchenne). Dla podłogi najlepiej wybrać materiał nieścieralny np. płytki ceramiczne, które dodatkowo będą trudne do zaplamienia. Innym pomysłem jest posadzka drewniana, która nada się w kuchni w stylu skandynawskim. Odporność faktur to jeden z najważniejszych wyznaczników, jakie cechują nowoczesne meble kuchenne. Zabudowa kuchenne jest poddawana intensywnej eksploatacji, dlatego tak ważne jest, aby wybrać szafki kuchenne odporne na wilgoć w powietrzu, zalanie wodą czy ciągłe i częste otwieranie i zamykanie.

Styl, indywidualizm i estetyka w jednym

Jak połączyć wszystkie pomysły w jedną spójną całość? Przede wszystkim nie wolno bać się eksperymentów. Wystrój kuchni powinien być przemyślany, ale również musi odpowiadać gustom jej użytkowników, pozytywnie wpływać na ich samopoczucie i sprawiać, że przyjemnie się wraca do tego szczególnego miejsca. Wachlarz kolorystyki, jaki oferują nowoczesne meble kuchenne z Eco.Lupus.eu jest bardzo szeroki, dlatego trudno podjąć szybką decyzję, co i jak pomalować czy jaki odcień frontu sprawdzi się najlepiej. Wśród tych bezpiecznych wyborów znajdzie się ponadczasowa biel, która nie tylko rozjaśni pomieszczenie, nada mu niepowtarzalnego stylu, ale również będzie sprawiać wrażenie przestronności we wnętrzu, które zdobi. Kolor ścian może odpowiadać za samopoczucie domowników, dlatego powinien być przemyślany. Dla przykładu, ciepłe barwy np. żółty, będą pobudzały do działania, natomiast zieleń czy błękit podziała uspokajająco.

Dodatkowo warto zastanowić się nad połączeniem stylu kuchni z pozostałymi pomieszczeniami, tym bardziej jeśli jest ona integralną częścią salonu (otwarta kuchnia) lub przedłużeniem jadalni.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem będzie oświetlenie. Tutaj również dużą rolę będzie odgrywać barwa światła i jego odpowiednie natężenie. O ile jadalnia może zostać wyposażona w żółte, lekko przygaszone światło dla stworzenia uczucia kameralności, tak w kuchni światło powinno być intensywne.