Jak usunąć plamy z wykładziny dywanowej?

Plamy są elementem życia, czasami nie sposób ich uniknąć. Gdy pojawią się na wykładzinie, niezbędna jest w miarę szybka reakcja, żeby uniknąć późniejszych trudności z praniem tych ciężkich dodatków. Jest bardzo dużo mniej lub bardziej skutecznych odplamiaczy, a do tego wyjątkowo łatwo je pozyskać. Przynajmniej kilka z nich znajdziesz w każdej kuchni lub łazience. Skuteczne działanie wykazuje chociażby gazowana woda mineralna. Dość dobrą reakcją tuż po zaplamieniu wykładziny jest też odsączenie plamy z pozostałości plamiącego czynnika za pomocą chusteczki higienicznej lub czystej ściereczki.

Jak skutecznie odplamiać?

Niezależnie od rodzaju plamy oraz jej położenia, jak też przedmiotu trzymanego w ręce – niezbędna jest skuteczna technika czyszczenia. Chodzi o to, żeby wykonywać właściwe ruchy, czyli od brzegów plamy do jej środka. Dzięki temu nie dopuścisz do roznoszenia się zanieczyszczeń na boki, więc plama, o ile nie zniknie z wykładziny, nie zajmie też większej jej powierzchni. Unikaj też „trących” ruchów, zanim nie usuniesz substancji wywołującej plamę, bo takie ruchy mogą również zadziałać rozpraszająco i obszar zaplamienia się zwiększy.

Wywabianie różnych rodzajów plam

Można powiedzieć, że na każdą plamę jest jakiś sposób. Poniżej krótki poradnik:

plama z kawy – w pierwszej kolejności wykorzystaj chłonną ściereczkę lub ręcznik papierowy do wchłonięcia całego płynu z wykładziny. Przygotuj mieszaninę wybranego płynu czyszczącego z wodą. Płyn może być dowolny, jeśli szybko zareagujesz, na przykład do mycia naczyń, do płukania tkanin itd.

Jak usunąć plamy z wykładziny dywanowej?plama z wina lub soku – dobrze zadziała coś, co mocno się pieni. Zrób albo pianę z wybranego detergentu, albo skorzystaj z gotowego preparatu w takiej formie, na przykład z pianki do golenia. Nałóż pianę na obszar plamy, a następnie wetrzyj ją do wewnątrz (nie rozcierając na boki). Pozostaw na chwilę, później wyszczotkuj, usuwając resztki plamy i pianki.

plama z krwi – wystarczy zimna woda, czysta szmatka i regularne jej płukanie w miarę usuwania krwi z powierzchni wykładziny.

plama z tłuszczu – najpierw usuń pozostałości tłustej substancji, następnie przygotuj mieszankę detergentu z ciepłą wodą. Może być mocno spieniona. Zadziała też ocet i alkohol.

Pozbawienie naturalnej ochrony

Kupowane w sklepie wykładziny pokrywane są specjalnym impregnatem, który działa jak powłoka ochronna. Wszelkie działania odplamiające mogą ją zniszczyć, dlatego też warto wyposażyć się w taki środek. Nie zawsze jest zauważalnie skuteczny, ale podczas chodzenia czy standardowego użytkowania wykładziny zapobiega wnikaniu w jej włókna dużej ilości zanieczyszczeń. Impregnat dostaniesz oczywiście w dowolnym sklepie z detergentami czy też wykładzinami.

Plama czy nie plama…

Nie zawsze walczysz z faktyczną plamą – czasami wykładzina po prostu się zabrudzi i trzeba będzie ją odświeżyć. Bywa też tak, że w wyniku długiego użytkowania przyszarzeje i straci świeżość. Wykorzystaj sodę oczyszczoną do posypania powierzchni wykładziny i pozostaw ją tak przynajmniej trzydzieści minut. Później usuń pozostałości szczotką, ściereczką lub odkurzaczem.