Jak odnowić lustro?

O funkcjonalności luster w mieszkaniu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Oprócz tego, że bardzo przydają się w związku z korygowaniem i kontrolowaniem swojego wyglądu, bywają też bardzo piękne i dekorują każde wnętrze. Kolejna zaleta luster to ich „łapanie” światła i zatrzymywanie go w pomieszczeniach. Aczkolwiek bardzo urodziwe, nie są to przedmioty wieczne i w miarę upływu czasu mogą mocno się zużywać. Tak samo na wyjątkowo zużyte będą wyglądały stare lustra, odzyskane gdzieś ze strychu lub z piwnicy. Na szczęście są sposoby, by przywrócić lustro do życia. Zapoznaj się z naszymi poradami.

Dokładne czyszczenie

W pierwszej kolejności przygotuj materiały do czyszczenia – wystarczy na przykład irchowa lub flanelowa ściereczka (zapewnia odpowiednią miękkość) oraz mieszanka wody z mydłem lub wody z octem. Powierzchnię lustra możesz czyścić gazetą po nałożeniu cienkiej warstwy mieszanki czyszczącej. Opłucz lustro ciepłą wodą, również może być z dodatkiem mydła. Zapewni ci to dokładnie umytą wierzchnią część tafli. W dalszej kolejności oczyść też pozostałe elementy lustra.

Jak odnowić lustro?Nałożenie srebrnej warstwy

Stare lustra często mają poważnie naruszoną srebrną warstwę odpowiadającą za właściwe generowanie odbicia w przedniej części. Na szczęście wszystko można odnowić. Jeśli chodzi o posrebrzenie zewnętrza, trzeba niestety udać się do szklarza – dzięki niemu zostanie to zrobione profesjonalnie. Nowa powłoka uczyni lustro tak samo lśniącym, jakie było tuż po wyprodukowaniu.

Usuwanie bardziej zaawansowanych zabrudzeń z powierzchni lustra

Niekiedy stare lustra mają nie tylko przykurzoną powierzchnię, ale są poważnie zabrudzone, na przykład lakierem, farbą olejną, mocnym klejem. Na tego typu zanieczyszczenia pomoże uniwersalna terpentyna. Zamocz w niej miękką ściereczkę i pocieraj plamy aż znikną. Terpentyna będzie niszczyła strukturę plamy, ale nie od razu usunie całość zanieczyszczenia. Często w efekcie tego zajdzie „rozciągnięcie” zabrudzenia na większą powierzchnię niż wcześniej. Możesz więc przed rozpoczęciem czyszczenia terpentyną wypróbować metodę mechaniczną – szpachelką podważ delikatnie brzeg plamy i spróbuj ją usunąć. Resztki na pewno uda się zniszczyć za pomocą terpentyny.

Odmalowywanie, polerowanie

Lustro składa się nie tylko z tafli, ale ma również obramowanie, rączkę, zawieszkę, w zależności od modelu. Jeśli to duże, wiszące lustro, ma najprawdopodobniej ramę – po dokładnym oczyszczeniu możesz ją pomalować na pasujący kolor. Oczyszczenie powinno być w miarę dokładne, wykonane na przykład szlifierką.

Lustra, które „nie rokują”

Chociaż zabawa w odrestaurowywanie starych przedmiotów, takich jak lustra, jest wyjątkowo interesująca, nie zawsze można liczyć na efekty. Gdy mimo starań i wykonania opisanych wyżej czynności nic się nie udaje i rzecz dalej prezentuje się źle, najprawdopodobniej jest nie do uratowania. Na wszelki wypadek skonsultuj się ze szklarzem, który ma już doświadczenie w tej materii i będzie wiedział, co da się naprawić, a co niekoniecznie.