Jak urządzić salon zgodnie z zasadami Feng Shui?

Niektórzy nie wyobrażają sobie meblowania jakiegokolwiek pomieszczenia bez zwrócenia uwagi na wytyczne Feng Shui. Wykorzystanie zasad tej filozofii do urządzenia salonu może pomóc stworzyć wyjątkowe wnętrze, zgodnie z jego przeznaczeniem. W jakim celu istnieje salon? Jest to miejsce, w którym będą spotykali się członkowie rodziny, bliscy znajomi, różni goście. Pomieszczenie musi zapewnić im komfort oraz mnóstwo pozytywnej energii.

Postaw na jak najwięcej światła

Dostęp światła słonecznego jest dokładnie tym, czego potrzebuje twój salon. Jeśli masz możliwość wyboru pomieszczenia, zanim przejdziesz do jego urządzania, zdecyduj się na w miarę duży pokój z południowej strony budynku. Świetne będą duże okna, dzięki którym do wnętrza wejdzie bardzo dużo światła o dowolnej porze dnia.

Niedobrym zjawiskiem będzie „spotkanie” się otworów w ścianach (chodzi o umieszczenie naprzeciw siebie okien lub drzwi), więc jeśli masz możliwość, unikaj tego typu kompozycji wnętrza. Gdy nie możesz uniknąć, postaw na linii przestrzału jakąś przeszkodę – zrób to jak najbardziej naturalnie. Przeszkodą może stać się dowolny mebel, wprowadzony do wnętrza parawan lub w ostateczności jakaś roślina (albo wiszące dzwoneczki).

Jak urządzić salon zgodnie z zasadami Feng Shui?Jasne ściany w dobrze dobranym kolorze

Ściany w salonie musisz pomalować wybraną jasną barwą. Nie powinien być to biały (zbyt mocne skojarzenia ze śmiercią, żałobą), ale każdy inny odcień jest już dopuszczalny. Wybierz taką barwę, jaka będzie pasowała do efektu, jaki chcesz osiągnąć. Chłodne kolory zapewnią użytkownikom lepszy wypoczynek, wyciszenie, poczucie spokoju, ciepłe – dodadzą energii i będą stymulowały do działania.

Duże, czyste przestrzenie

Popracuj nad właściwym przepływem energii w swoim salonie. Będzie ona krążyła swobodnie, o ile zachowasz umiar i nie umieścisz w pomieszczeniu zbyt wielu zbędnych przedmiotów. Szczególnie uważaj z dekoracjami. Najczęściej nie są potrzebne, ładne, nowe meble bez problemu obronią się same.

Właściwe ustawienie mebli

Goście i wszyscy inni użytkownicy salonu muszą mieć możliwość siedzenia twarzą do drzwi. Ustaw więc tak kanapę, fotele czy krzesła. Jeśli umieszczasz we wnętrzu stół, powinien mieć zaokrąglony kształt, dopuszczalny jest również ośmiokąt. Dobrze sprawdzi się drewno jako surowiec na meble i dodatki. Podłoga również powinna być drewniana, lepiej jasna niż ciemna. Przepływ dobrej energii umożliwisz, wyposażając wnętrze w jak najwięcej zaokrąglonych przedmiotów i obłych krawędzi. Jeśli nie możesz pozbyć się kątów prostych lub ostrych linii, spróbuj je zakryć albo czymś zastawić.

Obiekty łapiące światło

Samo światło słoneczne wpadające przez duże okna może wystarczyć, ale jeśli masz możliwość, zadbaj o lepsze jego rozpraszanie i skupianie. Świetnym rozwiązaniem będą lustra – przynajmniej jedno lustro we wnętrzu salonu zagwarantuje podniesienie estetyki i właściwą cyrkulację pozytywnej energii.

Problemy z elektroniką

Wprawdzie obecność elektroniki zaburza przepływ pozytywnej energii, ale ciężko wyobrazić sobie salon pozbawiony np. telewizora. Nie umieszczaj go jednak w centralnym miejscu pokoju. Lepiej sprawdzi się gdzieś z boku lub nawet schowany (w sprzedaży są na przykład dość estetyczne szafy z wnękami).