Jak oddziałują kolory w Feng Shui?

Sztuka Feng Shui wykorzystuje wiele różnych zjawisk, między innymi potężną moc kolorów. Zdaniem zwolenników tej sztuki, każdy kolor współpracuje z odpowiednią energią, a dokładniej z jednym z wielkiej piątki Żywiołów. Powiązanie barw z żywiołami takimi jak Drzewo, Metal, Ogień, Woda i Ziemia zapewnia właściwy przepływ energii i możliwość jej czerpania. Dekorując i urządzając wnętrza, możesz za pomocą doboru kolorów zarządzać przekazywaniem takiej energii, jakiej potrzebujesz. Wykorzystaj tę wiedzę, malując ściany czy podłogę, kupując ozdoby oraz ważne elementy wyposażenia.

Kolor powiązany z żywiołem Ognia

Pod ten żywioł podciągnąć można wszystkie skojarzone barwy, a więc czerwony, pomarańczowy, cieplejszy żółty i wszystkie powiązane odcienie. Użycie tych barw we wnętrzu wspierają sukces i dążenie do niego,  odpowiadają za starania prowadzące do sławy, poprawienia swojej reputacji, wdrożenia ważnych życiowych zmian w dowolnej dziedzinie. Kolorystyka ta wiąże się też z odczuwaniem namiętności, pożądania, pasji. Pomieszczenia z dominującymi kolorami Ognia powinny znaleźć się głównie w południowej części budynku, ewentualnie mogą to być północno-wschodni oraz południowo-zachodni kraniec obiektu. Zaleca się korzystanie z tych barw z umiarem, bo jednym ze skojarzeń przy zbytnim nasileniu takiej kolorystyki jest też zniszczenie, pożoga.

Kolor powiązany z żywiołem Ziemi

Pod patronatem tego żywiołu znajdują się kolory: brąz, beż, jasne odcienie żółtego. Najlepszym miejscem na uzewnętrznienie żywiołu Ziemi są północno-wschodnie i południowo-zachodnie części budynków czy pomieszczeń. Barwy te dobrze będzie również umieścić w głównym pokoju domu lub w  środkowej części budynku. Żywioł Ziemi odpowiada za moc, harmonię, stabilność. Wykorzystanie barw Ziemi sprzyja budowaniu trwałych, stabilnych relacji.

Kolor powiązany z żywiołem Metalu

Żywioł Metalu wiąże się z barwami takimi jak biały, szary, srebrny, pokrewne metaliczne odcienie. Odpowiada za precyzję, jasność wizji, kreatywne myślenie, uzyskiwanie dobrych rezultatów, bycie skutecznym w działaniu. Na taką kolorystykę warto postawić we wszelkich pomieszczeniach służbowych oraz powiązanych z pracą zawodową. Wymienione kolory warto też umieścić na zachodzie i północnym zachodzie budynku.

Kolor powiązany z żywiołem Wody

Żywioł Wody, kojarzony z wolnością, swobodą, nieskrępowaną energią, świeżością i spokojem można połączyć z odcieniami niebieskiego, granatu, a także z czernią. W budynku barwy te powinny dominować na północy oraz na wschodzie, mogą pojawić się również na południowym wschodzie. Warto wykorzystać rzeczone kolory w pomieszczeniach związanych z pracą, biznesem, rozmowami.

Kolor powiązany z kolorem Drzewa

Barwy Drzewa są bliskie naturze. Są to brąz i zieleń. Warto uwypuklić znaczenie wymienionych kolorów na wschodzie i na południowym wschodzie budynku, lub ewentualnie na południu. Najważniejsze skojarzenia to zdrowie, wzrost, rozwój, witalność. Żywioł Drzewa wspiera również wszelkie nowe inicjatywy,  dobrobyt, zamożność, nowe związki, zakładanie rodziny.