Styl skandynawski króluje na polskim rynku wnętrzarskim już od kilku sezonów. Inspiracje zaczerpnięte z krajów Północy na stałe wpisały się w wystrój domów, mieszkań, a także lokali publicznych, takich jak restauracje czy kawiarnie. Podoba Ci się styl, w którym główną rolę odgrywają naturalne materiały? Zobacz, jak możesz go wprowadzić do swojego domu.

Prostota, funkcjonalność, a zarówno przytulność – to podstawowe powody, dla których warto pokochać styl skandynawski. Aby uzyskać przestrzeń charakteryzującą się tymi cechami, trzeba zadbać nie tylko o meble i dekoracje. Równie ważne jest tło aranżacji, czyli odpowiednio dobrane podłoga i ściany. Dowiedz się, jakie wykończenia powierzchni pasują do dwóch wersji stylu skandynawskiego.

Styl skandynawski w białej odsłonie – wybierz bielone drewno, które rozjaśni całą przestrzeń

Aranżacja skandynawska w białej wersji to propozycja idealna dla tych, którzy pragną połączyć naturę z nowoczesnością. W tym wystroju główną rolę odgrywa bowiem uniwersalny, biały kolor. Postaraj się więc, aby to właśnie on zwracał na siebie największą uwagę, umieszczając go na dwóch największych powierzchniach – podłodze i ścianie.

  • Biały kolor na podłodze

Do stylu skandynawskiego najbardziej pasuje naturalne drewno Dobre Dla Domu w bielonych barwach. Może ono mieć delikatny odcień szarości, taki jak np. Dąb Alabaster Grande, lub chłodnego błękitu, tak jak to ma miejsce w przypadku Jesionu Bielonego. Alternatywnym rozwiązaniem dla parkietu z drewna są panele podłogowe, również dostępne na stronie Dobre Dla Domu. Wśród dostępnych produktów znajdziesz m.in. podłogę Beton jasny czy Dąb Rockford z uzupełniającymi się jasnymi i ciemnymi nadrukami wyglądającymi jak prawdziwe słoje.

  • Biały kolor na ścianie

Dla jeszcze lepszego efektu, możesz ułożyć bielone panele także na ścianie. Spróbuj jednak nie wybierać takiego samego odcienia, jaki ma podłoga – powierzchnia ściany powinna się delikatnie różnić od podłogi i być ułożona z jaśniejszych desek, np. Jesion Artic. Wybór jaśniejszego odcienia bieli pozwoli Ci stworzyć optycznie powiększoną przestrzeń.

Do podłóg i ścian w bielonych odcieniach drewna najbardziej pasują meble w szarym lub kremowym kolorze. Niektóre z nich, takie jak np. stoły, krzesła czy blaty w kuchni, mogą być dodatkowo wykończone naturalnymi surowcami, co pozwoli Ci jeszcze bardziej przystroić swój dom na wzór Skandynawii. Pamiętaj też o przytulnych dodatkach, które muszą znaleźć się w każdym, skandynawskim wnętrzu – poduszkach z nadrukami inspirowanymi Północą (np. ze wzorem reniferów lub płatkami śniegu), miękkich kocach, a także drewnianych lampionach.

Styl skandynawski w miodowej wersji – postaw na brązowy kolor desek prosto z natury

Wystrój skandynawskiego wnętrza w ciepłej, miodowozłocistej odsłonie to propozycja, która na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom klasycznych aranżacji. Tym razem na pierwszy plan wysuwają się bowiem kolory od wielu lat bardzo chętnie wykorzystywane w Polsce – jasny żółty, beż oraz delikatny brąz. Podobnie jak w przypadku aranżacji skandynawskich z drewnem bielonym tak i tutaj, miodowe deski mogą być wykorzystane i na podłodze, i na ścianie.

  • Brązowy kolor na podłodze

W przypadku stylu skandynawskiego w wersji miodowej podłoga powinna być wykonana z naturalnych desek bądź paneli. Może to być np. Dąb coriander piccolo, który ma bardzo widoczne słoje, a także posiada ozdobne żłobienia. Warto zwrócić także uwagę na nierówno układające się włókna drewna, dzięki którym powstaje efekt dynamicznego, „żyjącego” wnętrza. Idealnymi panelami podłogowymi będą natomiast Sosna Oslo lub Dąb Zachód Słońca.

  • Brązowy kolor na ścianie – czy na pewno?

Jeśli na podłodze zastosowałeś drewno w kolorze miodu, to zrezygnuj z montażu desek w tym samym odcieniu na ścianie. Taka aranżacja mogłaby optycznie pomniejszać przestrzeń, a także sprawiać wrażenie bardzo ciemnej. Powierzchnię ściany możesz więc pomalować farbą na kolor biały, bardzo delikatny beżowy lub obłożyć ją tapetą. Mimo wszystko nadal zależy Ci na panelach ściennych? Ozdób nimi tylko jedną ze ścian – np. za kanapą. Dzięki temu stworzysz oryginalną i nietypową dekorację, którą możesz dodatkowo wzbogacić, przyczepiając do niej np. ramki ze zdjęciami lub obrazy.

Na podłogach w brązowym, miodowym odcieniu najlepiej ustawiać meble w tym samym kolorze. Mogą to więc być beżowe kanapy udekorowane dodatkowo ciemnymi poduszkami. Aby przełamać jednolitą brązową barwę we wnętrzu, spróbuj ozdobić dom białymi tkaninami. Świętnie sprawdzą się m.in. jasne rolety rzymskie bądź zasłony oraz dywany typu shaggy. Osoby ceniące przytulność mogą także zawiesić nad oknem, lub ułożyć w pobliżu komody kilka lampek. Efekt skandynawskiego, pełnego domowego ciepła wnętrza gwarantowany!