Balustrady schodowe - jak dopasować je do wystroju wnętrza?

Nieodzownym elementem zdobniczym każdego wielokondygnacyjnego domu są schody wewnętrzne. Schody oraz balustrady stanowią unikatowy dodatek i są niezbędne również w coraz popularniejszych biurach, mieszkaniach czy powierzchniach użytkowych o wielu poziomach. Jest to także ważne aspekt w domach gdzie mieszkają dzieci oraz osoby starsze, gdzie szczególnie ważne by wiedzieć jaką balustradę wybrać do schodów wewnętrznych by móc dopasować je do ich wymagań.

Balustrady stanowią kluczowy element samej konstrukcji schodów. Ich rolą jest jednak nie tylko wyłącznie użytkowa, podczas gdy pomogą nam ochronić się przed upadkiem z wysokości. Odpowiednio dobrane balustrady będą niezwykle atrakcyjnym dodatkiem dekoracyjnym dla całego wnętrza. Właśnie dlatego gdy zdecydujemy się jak dopasować balustrady do wnętrza musimy wiedzieć, że ich dobór powinien odznaczać się pomysłem pod kątem zastosowanej przez nas aranżacji wnętrz. Bez względu na to jaką decyzję podejmiemy, charakter naszego pomieszczenia nabierze zdecydowanie minimalistycznego wymiaru oraz zaskoczy nas nowoczesnym i przykuwającym uwagę wyglądem.

Wybór balustrady do domu

Balustrada drewniana to świetny sposób na wkomponowanie się we wnętrze. Drewno w swej surowej formia pozwala nam podziwianie jego naturalnych kompozycji, słojów oraz rysunku w drewnie. To motyw, który doskonale prezentuje w połączeniu z aranżacją rustykalną, wnętrzem śródziemnomorskim lub też pokroju vintage. Drewniana balustrada będzie stanowić doskonały dodatek do surowych wnętrz, które wymagają jednakże przy tym nieco przytulności do czego drewniane kompozycje balustrad nadadzą się idealnie. Jeśli zdecydujemy się na drewno na nasze balustrady schodowe, pamiętajmy, że doskonałe okażą się tutaj gatunki twardsze i solidniejsze w swej formie jak dąb lub buk. Korzystnie wypadają także modele o średniej twardości – olcha, modrzew, jodła i świerk. Inne odmiany drewna to estetyka zbliżona do egzotycznej. Drewno o wysokiej jakości i egzotycznej charakterystyce to przeważnie tek, mahoń lub badi.

Coraz popularniejsze stają się także balustrady metalowe, które przyjmują się z każdym zastosowanym we wnętrzu materiałem – szkłem, drewnem i kamieniem co stanowi o ich użyteczności w niemal każdym wnętrzu. W pomieszczeniach stylowych korzystne będą balustrady ze stali kutej. Ich atut to prosty styl lub też ozdobne ornamenty o roślinnym charakterze. Za to w nowoczesnych stylach wnętrz dobrze prezentuje się efektowne i proste, zastosowanie balustrad z wykorzystaniem stalowych pionowych lub poziomych rurek czy prętów.