Toaleta razem czy osobno?

0
2257

Czasem rozpoczynając projektowanie domu zastanawiamy się nad tym, czy toaleta powinna znajdować się w łazience, czy jednak w osobnym pomieszczeniu. Jest wiele za i przeciw w obu wariantach, więc zanim decyzja ta zostanie podjęta, warto wiedzieć na czym najbardziej nam zależy – na wygodzie, czy praktyczności? A może na zachowaniu szczególnej higieny? 

Toaleta w osobnym pomieszczeniu

W wielu blokach budowanych w ubiegłym wieku toalety najczęściej lokowano w osobnych pomieszczeniach, ze względów higienicznych. W takim przypadku toaleta staje się niezwykle intymną przestrzenią, a w tym samym czasie inny z domowników swobodnie może skorzystać z łazienki. 

Przy okazji jest to sposób na zastosowanie dwóch zupełnie różnych stylów łazienkowych – toaleta może znacznie różnić się o łazienki, więc będzie stanowić to swego rodzaju urozmaicenie w mieszkaniu. Toaletę osobną można także zaprojektować w bardziej sterylny sposób – z kaflami wielkopłytkowymi, bez fug i zbędnych zakamarków, a także np. wybierając miski WC bezkołnierzowe, które są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ponieważ nie posiadają trudnego do czyszczenia kołnierza.       

Toaleta w łazience 

Jednak jeśli nie mamy wyjścia i ogranicza nas metraż mieszkania, jesteśmy zmuszeni zaprojektować łazienkę razem z toaletą. I nie jest to absolutnie negatywne rozwiązanie – choć trochę mniej higieniczne, to oszczędzające nasz czas i pieniądze. Nie musimy więc projektować dwóch osobnych wnętrz, z dwoma rodzajami płytek lub drzwi. Względy estetyczne i higieniczne toalety możemy zachować oddzielając WC od reszty łazienki np. małą ścianką. 

Jeśli i na to nie mamy miejsca, warto wybrać zatem najbardziej popularne rozwiązanie, czyli stelaże podtynkowe, zamiast wolnostojącej toalety. Dzięki temu, że miska będzie “wisieć” nad podłogą, będzie można dokładnie umyć jej okolice, a także powierzchnię pod nią. Stelaże są niezwykle bezpieczne i nieskomplikowane w montażu Wygląda to także niezwykle stylowo – wszystkie miski można dobrać indywidualnie, ze szczególnym uwzględnieniem stylu pomieszczenia. 

A może jedno i drugie?

W domkach jednorodzinnych o dużym metrażu bardzo często stosuje się te oba rozwiązania, dla wygody domowników oraz przyjezdnych gości. W tym przypadku można zaoszczędzić sporo czasu, gdy wszyscy rano muszą przygotować się na tę samą godzinę. Tutaj projektując dwa, a czasem nawet trzy pomieszczenia – przykładowo, łazienka na każdym piętrze i osobna toaleta – nie trzeba od razu wydawać fortuny. 

Bardzo dobrym sposobem na ekonomiczne zaopatrzenie tych pomieszczeń są zakupy online – przykładowo w sklepie elazienki.pl, gdzie atrakcyjne ceny, niższe nawet o kilkaset złotych od tych rynkowych, a także wyprzedaże, promocje i programy lojalnościowe są na porządku dziennym. To właśnie dzięki nim można pozwolić sobie na więcej – nie tylko jeśli chodzi o pomieszczenia sanitarne, ale także jakość kupowanych materiałów. To szczególnie ważne, gdy wiemy, że budujemy się na lata.