Nowości mają to do siebie, że nie od razu łapiemy sposób ich użytkowania. Są jednak na tyle przydatne i funkcjonalne, że warto się go nauczyć. Jednym z ciekawszych produktów niedawno wdrożonych do sprzedaży jest farba magnetyczna. Co to takiego? Otóż jest to farba, w której składzie znajduje się żelazo. Niewielkie cząsteczki tego metalu gwarantują specjalny efekt uzyskiwany po aplikacji farby na dowolną powierzchnię – pokryte nią miejsce staje się podatne na przyczepianie magnesów. Nie trzeba mówić, ile to rodzi możliwości. Farba stosowana jest z powodzeniem wewnątrz i na zewnątrz. Jeśli chcesz ją wypróbować, przeczytaj kilka poniższych porad.
Konieczność właściwego przygotowania
Farba magnetyczna swoje właściwości zawdzięcza niewielkim cząsteczkom żelaza, jakie się w niej znajdują. Odpowiedni efekt po nałożeniu na ścianę lub inną powierzchnię zaistnieje tylko wtedy, gdy konsystencja farby nie będzie rozwarstwiona – niezbędne jest odpowiednie wymieszanie. Nie zrobisz tego samodzielnie. Farbę musi wymieszać ktoś, kto ma do tego narzędzie, czyli na przykład sprzedawca. Najlepiej od razu sprawdzaj stan wymieszania farby. W sklepie powinni ci umożliwić otworzenie opakowania w celu weryfikacji.
Odpowiednie zabezpieczenie mebli i różnych powierzchni
Plamy z farby magnetycznej są niezwykle trudne do usunięcia. Poza tym, ich konsystencja jest inna niż standardowych farb, przez co łatwiej spadają z pędzla, chlapią i dość szybko brudzą wszystko w pobliżu. Jeśli masz coś malować, a wokół znajduje się mnóstwo innych sprzętów, położone są jakieś tkaniny lub materiałowe ozdoby, nie chcesz ryzykować generalnego remontu – przykryj wszystkie okoliczne płaszczyzny i przedmioty np. gazetami, wykorzystaj też folię malarską do zabezpieczenia płaszczyzn sąsiadujących z malowanym miejscem.
Uwaga na kolor
Obecnie nie ma dużego wyboru, jeśli chodzi o dostępne kolory farb magnetycznych. W sklepach kupisz co najwyżej szare i czarne barwy. Możesz próbować zmienić efekt i pokryć powierzchnię dodatkową farbą (nawet kilkoma warstwami) ale nie zawsze przynosi to oczekiwany rezultat, w dodatku stracisz część właściwości magnetyzujących.
Intensyfikacja efektu
Ciekawą właściwością farby magnetycznej jest to, że do uzyskania efektu przyciągania wystarcza już jedna jej warstwa, ale można ten efekt poprawić. W niektórych zastosowaniach warto nawet użyć kilkunastu warstw lub więcej. Najlepiej zaopatrz się w puszkę takiej farby i poeksperymentuj.
Specjalny pędzel?
Użycie farby magnetycznej powinno być przeprowadzone w elementach ubrania ochronnego – na pewno konieczne są rękawiczki, reszta odzieży również nie powinna być zbyt wartościowa, bo plamy z tej farby są wyjątkowo ciężkie do usunięcia, zarówno z tkaniny, jak i ze skóry. Jeśli planujesz niedługo remont lub malowanie czegokolwiek normalnymi farbami, wybierz jednorazowy pędzel i wyrzuć go po skończeniu używania farby magnetycznej. Będzie to oszczędność czasu i wysiłku.
Nie wymagaj od niej zbyt wiele
Farba z dodatkiem żelaza wykazuje właściwości magnetyczne i to efekt sprawdzony, ale nie spodziewaj się siły przyciągania porównywalnej do typowego metalu. Dlatego też używaj do przytwierdzania czegoś w obrębie powierzchni pokrytej taką farbą silnych magnesów. Zyskasz pewność, że nic przypadkowo nie zleci i się nie zniszczy.